Čínská mafie v Evropě zřejmě využívá dětí jako spojek

- Zprávy autor: Jan Pastor

Švédské úřady zaznamenaly v předchozích letech, že do jejich země přicestovaly desítky čínských dětí, které žádaly o politický azyl a pak záhadně zmizely někde v jiné západoevropské zemi. Podle neveřejných diplomatických dokumentů, z nichž nyní cituje portál WikiLeaks, se úřady domnívají, že jejich pohyb zřejmě řídí zločinecké skupiny, které využívají toho, že jako nezletilé jsou fakticky beztrestné, a mohou se tedy v Evropské unii volně pohybovat. Stockholm má podezření, že nezletilí slouží například jako spojky při nelegálních finančních machinacích.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V letech 2004 až 2005 se leteckými spoji z Pekingu či Moskvy dostalo do Stockholmu přinejmenším 120 dětí, které jednaly podle stejného scénáře. To vyvolává podezření, že jsou o tom, jak se mají chovat, přesně instruovány.

Prchají před perzekucí čínských úřadů

Cestou do Evropy ničí nezletilí ve věku od zhruba 10 do 18 let svoje doklady, ať již pravé či falešné, a jsou vybaveny malým množstvím peněz a hlavně mobilním telefonem, jehož prostřednictvím dostávají pokyny, co mají dělat dál. Na dotazy imigračních úředníků pouze hovoří o tom, že prchají před perzekucí čínských úřadů, jíž jsou vystaveni jejich příbuzní například kvůli příslušnosti k duchovnímu hnutí Fa-lun-kung, které je v Číně zakázané.

Poté, co jsou odeslány do imigračních středisek, mizí do jiných zemí - úřady vystopovaly některé z nich v Dánsku, Německu, Itálii, Francii nebo Nizozemsku. Právě v Nizozemsku policie zadržela šest těchto dětí jedoucích pohromadě vlakem mezi Rotterdamem a Amsterdamem, ale než je stačila předat Švédsku, opět se vytratily neznámo kam.

Při domovní prohlídce našli několik stovek tisíc švédských korun

Podle stockholmského prokurátora Hanse Ihrmana švédská policie vystopovala s pomocí norských kolegů čtyři čínské děti, které se sešly s dvěma dospělými Číňany legálně pobývajícími ve Stockholmu. Při domovní prohlídce policisté u majitelů suši baru našli několik stovek tisíc švédských korun, jejichž držení nebyli s to uspokojivě vysvětlit. Zadrženi byli pro porušení imigračního zákona.

Švédská strana již v tomto ohledu vyzvala čínské úřady, aby lépe dohlížely na to, zda letadlem necestují děti bez dozoru dospělých do Evropy.

Tagy: děti

Zdroje: ČTK