Činitel Pentagonu v Afghánistánu vytvořil síť agentů, píše NYT

- Aktuality autor: red

Pod rouškou neškodného vládního programu shromažďování informací vytvořil oficiální činitel amerického ministerstva obrany v Afghánistánu a Pákistánu síť "smluvních spolupracovníků", kteří pomáhali shromažďovat data o ozbrojencích a povstalcích.

Tyto informace později sloužily při útocích armády nebo při operacích tajných služeb namířených proti údajným povstalcům. Na svých internetových stránkách to dnes napsal americký list The New York Times, který se odvolává na vojenské oficiální činitele a podnikatele v Afghánistánu i Spojených státech.


Michael Furlong, dříve člen letectva, nyní civilní zaměstnanec Pentagonu, prý najímal smluvní partnery ze soukromých bezpečnostních společností, které zaměstnávaly bývalé tajné agenty Ústřední zpravodajské služby (CIA) a speciálních jednotek. Tito partneři shromažďovali informace o místě pobytu údajných ozbrojenců a rozmístění povstaleckých táborů, které byly poté odesílány vojenským jednotkám a zaměstnancům špionáže k provedení případných smrtících akcí v Afghánistánu a Pákistánu.


Podle listu není jasné, kdy Furlongova aktivita začala, každopádně se prý vystupňovala v létě roku 2009. Spolu s tím, jak se v médiích začaly objevovat informace o tom, že CIA a americká armáda provádí útoky na vysoké představitele teroristické sítě Al-Káida a povstaleckých skupin s pomocí bezpilotních letounů, začala část amerických oficiálních činitelů považovat za problematické, že Furlong zřejmě provozuje neoficiální špionážní operaci.


Oficiální činitelé, jejichž totožnost list The New York Times neuvádí, dodali, že Furlongovy operace už byly zřejmě zastaveny. Do té doby se však Furlongovi podařilo vytvořit celou síť agentů. Ministerstvo obrany nyní Furlonga vyšetřuje kvůli podezření z celé řady trestných činů včetně smluvního podvodu.

V USA se považuje za nelegální, aby armáda najímala smluvní partnery fungující coby utajení špióni. Oficiální činitelé uvádějí, že Furlongova tajná síť navíc mohla být také financována podvodným způsobem - využíváním peněz z programu určeného na pouhé shromažďování informací o dané oblasti, zejména o prostředí kmenových oblastí v Afghánistánu. "I když nebyla narušena žádná oficiální operace tajných služeb, obecně to je špatný nápad mít ve válečné zóně spolupracovníky, kteří si hrají na Jamese Bonda," citoval list nejmenovaného amerického činitele.

Krom toho v Pákistánu, kde se údajně ukrývá část vedení Al-Káidy a povstaleckého hnutí Taliban, by tajné využití soukromých smluvních partnerů mohlo být považováno za pokus obejít zákaz pákistánské vlády. Ta nedovoluje americkým vojákům v zemi působit.

Podle některých osob obeznámených s aférou se nedá potvrdit, zda Furlongovy aktivity skutečně vyústily v zabíjení islamistických ozbrojenců; jiní to naopak potvrzují. "Poskytovali jsme informace, aby (vláda) lépe pochopila situaci v Afghánistánu, a to bylo využíváno k zabíjení lidí," dodal jeden z Furlongových smluvních spolupracovníků Robert Pelton.


Podle zaměstnanců Pentagonu se sám Furlong chlubil svou sítí špionů a v jednom případě uvedl, že skupina údajných ozbrojenců byla na hranicích Pákistánu a Afghánistánu zabita s pomocí jím zprostředkovaných informací.


Furlong údajně o svých agentech hovořil jako o "svých Jasonech Bournech", čímž odkazoval na fiktivní postavu ze špionážních románů Roberta Ludluma a podle nich natočených filmů s Mattem Damonem v hlavní roli.

Tagy: Afghánistán USA agent Taliban

Zdroje: ČTK