Číňané bez střechy nad hlavou: Zemětřesení srovnalo se zemí 80 tisíc domů

- Aktuality autor: Michal Polák

Provincie Jün-nan na jihu Číny se jen těžko vzpamatovává z masivního zemětřesení, které zasáhlo tuto oblast v minulém týdnu. Celková bilance je katastrofální. V troskách zahynulo celkem 600 lidí. Otřesy o síle 6,1 stupňů zničily 80 tisíc domů a vážně poškodily 124 tisíc dalších. Obyvatelé mají jen minimum pitné vody a jídla, proto se bojí o holé přežití.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Getty Images

"Já a moje dcera nemáme do budoucna žádnou naději," řekla dvaatřicetiletá farmářka Lan Che-lien. Jejího manžela rozdrtil zřícený dům. "Měl být venku na poli. Vrátil se domů jen na pár minut," dodala s očima upřenýma na podlahu. "Nemáme peníze. Nevím, co budu dělat." 

Pětatřicetiletá Li Šan-jen s úzkostí sledovala záchranáře, kteří v troskách jejich domu hledali její jednasedmdesátiletou tetičku. "Ještě včera ráno jsme ji slyšeli," řekla. 

"Záchranáři kopali celý den, ale nenašli ji. Všechno je srovnané se zemí. Nemohli jsme nic zachránit, všechno je tam pohřbené. Všechno je v troskách." O několik okamžiků později se zhroutila v pláči, když záchranáři z trosek vytáhli mrtvé tělo její tety. 

Žena vydržela pod troskami více jak 50 hodin

V provincii Jün-nan pomáhá více než 18 tisíc záchranářů. V úterý večer patřil k radostnějším chvílím okamžik, kdy z trosek vyprostili osmaosmdesátiletou ženu, která pod nimi strávila více než 50 hodin. 

"Její zdravotní stav je dobrý. Není zraněná, i když je zesláblá a z nedostatku jídla jí klesla hladina krevního cukru," citoval místní deník zdravotníky. 

Příbuzní obětí podle státních sdělovacích prostředků dostanou náhradu ve výši 20 tisíc jüanů (asi 64 tisíc korun). 

Lung-tchou-šan v ohnisku nedělního zemětřesení měl více než 50 tísíc obyvatel. Prakticky všechny domy na 600 metrů dlouhém pásu na horském úbočí zemětřesení zničilo. 

Domy nejsou navrženy na zemětřesení

Čínská státní televizní stanice CCTV mezitím varovala před další hrozbou v okrsku Lu-tien, do nějž obec Lung-tchou-šan spadá. Sesuv půdy přehradil řeku a vytvořil jezero, jehož hráz vytvořená sesuvem by mohla povolit. To by ohrozilo nejméně 800 lidí žijících níže po proudu, a také několik elektráren. Lidé žijící v bezprostřední blízkosti nově vzniklého jezera už podle místních úřadů byli evakuováni. 

Podle čínského úřadu pro zvládání následků zemětřesení k ničivým následkům otřesů přispěla jednak hustota osídlení, a také křehká struktura domů. "Většina venkovských domů je z cihel a dřeva. Nejsou navrženy tak, aby vydržely zemětřesení, a mnoho z nich bylo velmi starých," uvedl úřad, který citovala oficiální tisková agentura Nová Čína. 

Ti, kdo přežili, ale teď řeší palčivější problémy. "Voda ve všech studních je plná bahna," řekla Li Šan-jen. "Vláda nám rozdává jen málo vody a jídla, které nejdřív dáváme starším lidem a dětem." Každý dospělý dostává asi půl lahve vody na den, uvedla. "Stejně jsem moc smutná na to, abych jedla. A navíc tu toho moc k jídlu není," dodala. 

Zemětřesení v Číně

Zemětřesení v Číně,zdroj:Getty Images

Tagy: zemětřesení Čína přírodní úkazy a katastrofy provincie Jün-nan

Zdroje: ČTK