Čína se nesnaží oslabit dolar, dušoval se v USA čínský prezident

SLEDUJEME - Aktuality autor: pal

Čínský prezident Si Ťin- pching je na první oficiální návštěvě USA. Ve svém prvním projevu ujišťoval americké podnikatele, že se jeho země nesnaží o oslabení měny. Sliboval, že Čína chce spolupracovat se Spojenými státy například v boji proti kyberzločinu. Ve své projevu také prezident slíbil, že jeho země urychlí otevření svého trhu.

Čínský prezident Si Ťin- pching při projevu v americkém Seattlu

Čínský prezident Si Ťin- pching při projevu v americkém Seattlu,zdroj: Profimedia.cz

"Pokud budou Čína a USA dobře spolupracovat, mohou se stát základem globální stability," uvedl Si Ťin-pching. "Pokud by se ale dostali do konfliktu nebo konfrontace, vedlo by to ke katastrofě pro obě země i celý svět," dodal prezident.

Ve svém projevu mimo jiné slíbil, že Čína nebude diskriminovat zahraniční investory, urychlí otevírání svého trhu a zlepší i situaci v oblasti lidských práv. "Čína nikdy neuzavře své dveře otevřené vnějšímu světu," řekl.

Na západě USA stráví čínský vůdce první tři dny svého pobytu, státní večeře v Bílém domě ve Washingtonu ho čeká v pátek.

V pondělí promluví čínský prezident na Valném shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku. Čína si od návštěvy slibuje zejména rozšíření hospodářských styků se Spojenými státy.

V centru Seattlu se sešla asi stovka lidí, která protestovala proti porušování lidských práv v Číně.

Tagy: Čína zahraničí Spojené státy čínská politika čínská ekonomika

Zdroje: ČTK