Čína dokončuje stavbu na sporných Spratlyho ostrovech

- Aktuality autor: art

Jeden z čínských stavebních projektů na sporných Spratlyho ostrovech je už téměř hotový. Aktivity Pekingu v Jihočínském moři dráždí jak okolní státy, které si části tohoto území nárokují, tak i Spojené státy. 

Letecké snímky čínské stavby na Spratleyho ostrovech pořízené filipínskou armádou

Letecké snímky čínské stavby na Spratleyho ostrovech pořízené filipínskou armádou,zdroj: Profimedia.cz

Čínská diplomacie v dnešním prohlášení uvedla, že Peking "během několika dní" dokončí některé projekty zaměřené na budování umělých ostrovů v částech souostroví Nan-ša, což je čínský název pro Spratlyho ostrovy.

Podle agentury AP má toto prohlášení uklidnit sousedy Číny, že Peking nehodlá zabrané území v Jihočínském moři dál rozšiřovat. Stavební práce tím ale zdaleka nekončí, protože podle internetových stránek čínského ministerstva zahraničí hodlá Čína pokračovat vytvářením infrastruktury na nových ostrovech.

Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si ovšem činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Spojené státy se obávají, že Čína by mohla v budoucnu omezovat pohyb lodí a letadel v oblasti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang nicméně ujistil, že projekty "neovlivní svobodnou plavbu a přelety všech zemí v Jihočínském moři v souladu s mezinárodním právem".

Na umělých ostrovech Čína buduje stavby, z nichž mnohé jsou vhodné i pro vojenské využití. Jedná se kupříkladu o startovací a přistávací letištní dráhy. Na útesu Fiery Cross Reef vzniká tříkilometrová runway, která plně odpovídá parametrům čínské armády, doplněná radarem včasného varování, jež by podle nejmenovaného amerického zdroje mohly být funkční do konce roku.

Spojené státy upozorňují, že tempo a rozsah umělého rozšiřování stávajících útesů v oblasti Spratlyho ostrovů daleko přesahuje projekty ostatních zemí, které si souostroví nárokují. Podle jednoho amerického činitele měly před rokem 2014 čínské umělé ostrovy v souostroví rozlohu pouhých pěti hektarů, od té doby se ale jejich rozloha zvětšila na 800 hektarů.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes zopakovalo, že výstavba ve sporné oblasti má usnadnit činnosti, jako je vědecký výzkum, ochrana životního prostředí či záchranné práce v případě katastrof, ale také pomáhat blíže neupřesněným vojenským účelům. Až bude proces budování umělých ostrovů dokončen, Peking vystaví zařízení, která "budou plnit relevantní funkce", uvádí čínské prohlášení.

Tagy: Čína zahraničí mezinárodní vztahy mezinárodní politika geopolitika čínská politika Jihočínské moře

Zdroje: ČTK