CIA zpackala operaci v Peru, v sestřeleném letadle byli nevinní

- Aktuality autor: red

Americká televize ABC zveřejnila videozáběry incidentu, při němž před téměř devíti lety americká Ústřední zpravodajská služba způsobila v Peru smrt dvou lidí při mylném útoku na údajné letadlo pašeráků drog.

Při neštěstí, o němž americká tajná služba (CIA) informovala až nyní, zahynula manželka amerického misionáře s dcerou. 

Záběry natočila CIA v dubnu 2001 při tajné misi v Peru, kde pátrala po drogových kartelech. Na palubě podezřelého letounu, který na upozornění CIA sestřelila stíhačka peruánské armády, ovšem nebyli pašeráci, ale čtyřčlenná rodina křesťanského misionáře z amerického státu Michigan. Útok skončil tragédií. 

Z videoklipu vyplývá, že peruánský letoun posádku napadeného letadla předem varoval a vyzval pilota, aby přistál na nedalekém letišti Pucallpa.

Americký misionář měl ale podle ABC palubní vysílačku nastavenou na jiné frekvenci. Když zaznamenal pohyb vojenských letounů v okolí, spojil se s kontrolní věží, aby zjistil důvod. "Je tu armáda, nevím, co chtějí," hlásil pilot amerického letadla Kevin Donaldson, aby po chvíli v panice vykřikl "Chtějí nás zabít!" Zanedlouho se zasažené letadlo zřítilo do řeky. 

V troskách našla smrt manželka misionáře Veronica Bowersová a její dcera Charity. Misionářova rodina se vracela z Brazílie, kde působila při duchovní správě území osídleného indiány. 

Přestože posádka letounu CIA měla pochyby o tom, že terčem útoku jsou skutečně pašeráci drog, nedokázala už útoku zabránit. Pilot americké cessny byl při palbě zraněn, ale stejně jako misionář Jim Bowers a jeho syn Cory pád letounu přežil. 

CIA v prohlášení odpovědnost za smrt dvou lidí odmítla s tím, že z paluby jejího letounu střelba vedena nebyla. Podle prohlášení se incidentem zabývala jak vnitřní kontrola CIA, tak i ministerstvo spravedlnosti USA a americký Senát. Nikdo vinu na straně CIA neshledal. "Bohužel se leckdo snaží prokázat opak. Poskytuje tak špatnou službu pracovníkům CIA, kteří riskují svůj život pro americkou národní bezpečnost," uvádí CIA.

Tagy: mise omyl Peru CIA

Zdroje: ČTK