Chybně odsouzený muž byl propuštěn po 16 letech vězení

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Muž z amerického státu Colorado, který byl chybně odsouzen na doživotí za znásilnění a vraždu ženy uškrcené psím vodítkem, byl zproštěn viny na základě nových důkazů DNA. V pondělí byl proto propuštěn na svobodu poté, co za mřížemi strávil 16 let.

Jednapadesátiletý Robert "Rider" Dewey, který byl zavřený od svého zadržení v roce 1995, odešel od soudu v coloradském městě Grand Junction, Colorado jako svobodný muž v doprovodu ženy, s níž si z vězení poslední rok dopisoval.

Žaloba už dříve oznámila, že se snaží získat příkaz k zadržení nového podezřelého v souvislosti s případem vraždy z roku 1994. Jde o muže identifikovaného na základě testů DNA, který už si odpykává doživotní trest za obdobnou vraždu z roku 1989.

Jak ale upozornil list The Christian Science Monitor, Dewey má po odchodu ze soudní síně jen málo prostředků k živobytí. Colorado je jedním ze zhruba poloviny amerických států, kterým chybí legislativa o poskytování náhrady nespravedlivě odsouzeným osobám. A coby člověk zproštěný viny nebude mít Dewey dokonce ani přístup k reintegračním službám, které jsou poskytovány většině omilostněných odsouzených.

Tagy: trest USA muz propusteni Colorado chyba

Zdroje: ČTK