Chybí vám pořádný zákaz plácat děti přes zadek, vzkázali Česku z Evropy

- Aktuality autor: pal

České právo prý nezakazuje dostatečně tělesné tresty, v pátek to uvedl Evropský sociální výbor pro sociální práva při Radě Evropy, který prošetřoval stížnost, kterou proti 7 zemím EU podala nevládní organizace, která se zabývá ochranou práv dětí. 

Ilustrační foto: Rada Evropy vytýká Česku, že nejasně zakazuje tělesné tresty

Ilustrační foto: Rada Evropy vytýká Česku, že nejasně zakazuje tělesné tresty,zdroj: ThinkStock

Asociace na ochranu dětí (APPROACH) si stěžovala, že v Belgii, ČR, Francii, Irsku, Itálii, Kypru a ve Slovinsku chybí "jasný a výslovný zákaz tělesného trestání dětí v rodině, ve školách i jinde". Zpráva výboru ovšem také uvádí, že české zákony v tomto kontextu jasně zakazují hrubé násilí na dětech a soudy tělesné tresty trestají, pokud přesáhnou určitou hranici. Chybí však jednoznačný zákaz všech forem tělesných trestů, které mohou ohrozit fyzickou integritu dítěte, jeho důstojnost, rozvoj či duševní zdraví.

Evropský výbor pro sociální práva je složen z desítky nezávislých expertů a odpovídá za sledování, jak země dodržují Evropskou sociální chartu.

Násilí na dětech, včetně tělesného trestání, je významným porušením jejich lidských práv, upozornil dnes výbor. Proto je podle něj třeba odpovídající zákonná ochrana. Rada Evropy má za cíl zákaz tělesných trestů ve všech svých 47 členských zemích.

Evropskou sociální chartu, která je právně závaznou mezinárodní smlouvou, Česko ratifikovalo v roce 1999. Charta je protějškem Evropské úmluvy o lidských právech a zabývá se oblastí sociálních a hospodářských práv.

Tagy: Česko zahraničí domácí rada evropy tělesné tresty práva dětí

Zdroje: ČTK