Chybí akční plán pro řešení problémů na Šluknovsku, tvrdí Klaus

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Klaus po dnešním setkání se starosty Šluknovska řekl, že vidí absenci jasného akčního plánu, který musí vypracovat vláda. Po takovém plánu volají také starostové obcí, které se v poslední době potýkají se sociálním napětím, i Ústecký kraj. Všechny vlády za poslední desetiletí dělaly podle Klause pouze líbivá gesta.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Já vidím absenci jasného programu, ten nemůže vypracovat nikdo jiný než vláda této republiky," řekl prezident v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku, kde se zastavil v rámci své třídenní návštěvy Ústeckého kraje. "Považuji za selhání všech vlád za poslední desetiletí, že dělaly líbivá gesta, jmenovaly toho či onoho zmocněnce, založily tu či onu agenturu za únik od řešení problémů, za falešná gesta, která nikam nevedla," uvedl Klaus.

Podle hlavy státu musí vypracovat vláda krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý plán, jenž se bude týkat sociální problematiky. "Akční program seřadí věci, dá jim priority, rozhodne, na co dá peníze," řekl Klaus.

Starostové mají strach, že z akčního plánu nakonec sejde

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová uvedla, že se zcela ztotožňuje v tomto smyslu s názorem Klause. Totéž uvedli starostové. "My potřebujeme v konkrétních věcech relativně rychlou pomoc, připravujeme projekty roky a další roky je vyřizujeme administrativě, nezbývá pak čas na konkrétní práci, vyplňujeme tabulky, to je škoda," řekl starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. "Na problém se utrácí hodně peněz ze státního rozpočtu i z EU, ale účinnost je relativně malá," dodal.

Starostové zdůraznili, že pouze mají strach z toho, že z akčního plánu a pomoci od státu stejně nakonec sejde. "Obávám se, že poté, co problém zmizí z obrazovek a z novin, se nebude dál nic dít. I když se na spoustu věcech shodneme a jsou jasné, nikdo nás neposlouchá," uvedl Linhart, který tak ocenil, že se Klaus se starosty sešel, ačkoliv to původně v programu neměl.

Setkání bylo přínosné

Do Benešova nad Ploučnicí nakonec přijeli zástupci všech větších měst ve Šluknovském výběžku. "Setkání bylo přínosné, věříme, že se prezident zasadí o to, aby se našimi problémy zabývala současná vláda," uvedl místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský. Starosta Rumburku Pavel Sykáček zdůraznil, že souhlasí s prezidentem, že řešení sociálních nepokojů ve Šluknovském výběžku nemůže být pouze úkolem pro obce a pro kraj, ale především pro vládu.

Na setkání se nedostavil předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska a dva jeho místopředsedové. Nelíbí se jim, že se prezident nepřijel podívat přímo na Šluknovsko. "Je to takový mírný protest. Domníváme se, že příprava cesty prezidenta do krajů je zkostnatělá a zbytečně bombastická," řekl předseda sdružení a starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser, kterému vadilo, že Klaus se nesešel s občany regionu dotčeného nepokoji. "Zjistil by, že ti lidé z náměstí nejsou většinou příznivci extremistů, ale normální lidé, kteří mají důvod být naštvaní," uvedl Zoser.

Tagy: sluknovsko

Zdroje: ČTK