Chtěli jste odejít, tak proč to teď odkládat, vzkazuje Britům šéf EK

- Aktuality autor: red

Uspořádali si referendum, jenže mu k němu přišli lidi...Tento vtípek na konto britského referenda o odchodu z EU, který koluje sociálními sítěmi, trefně naráží na skutečnost, že se teď Britové budou muset urychleně vyrovnat se svým rozhodnutím. Dokonce i Boris Johnson - propagátor brexitu a možný nástupce premiéra Davida Camerona -  prohlásil, že není třeba spěchat. Brusel ale Britům vzkázal, že žádný odklad nebude. 

Dokonce ani možný Cameronův nástupce a horlivý zastánce brexitu Boris Johnson (bývalý londýnský starosta), se do odcházení nehrne

Dokonce ani možný Cameronův nástupce a horlivý zastánce brexitu Boris Johnson (bývalý londýnský starosta), se do odcházení nehrne,zdroj: Profimedia.cz

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker už v pátek večer odmítl plán odstupujícího britského premiéra Davida Camerona, aby proceduru zahájení odchodu Británie z EU zahájil až jeho nástupce v čele britské vlády, a to někdy kolem října.

"Britové se rozhodli včera (ve čtvrtek), že chtějí opustit Evropskou unii, tak nemá žádný smysl čekat až do října, aby se pokusili jednat o podmínkách svého odchodu," řekl Juncker v rozhovoru pro německou televizní stanici ARD. "Chtěl bych, abychom mohli začít hned," dodal a jistě se s ním shodnou i ostatní evropští politici. 

Juncker uvedl, že EU bude usilovat o "přiměřený přístup" při sjednávání oddělení Británie od EU. "Není to přátelský rozvod, ale stejně to ani nebyla žádná velká láska," řekl.

Šéf Evropské rady Donald Tusk už svolává první summit vůdců 27 zemí EU bez Británie na středu 29. června. Budou debatovat o brexitu.

Cameron po vyhlášení výsledků čtvrtečního referenda, ve kterém převládl názor stoupenců brexitu, řekl, že v říjnu z funkce odejde a že rozhovory právě podle článku 50 by měl formálně spustit až jeho nástupce na podzim.

Přijde vlna odchodů?

Juncker se obává, že po Británii budou následovat další referenda o setrvání v Evropské unii i v dalších členských zemích. Další referenda se podle Junckera nedají vyloučit, protože "populisté obyčejně nevynechají jedinou příležitost, aby nadělali spoustu povyku kvůli tomu, aby získali nové příznivce pro svou protievropskou politiku".

Vývoj v Británii podle něj ale může tyto hlasy rychle utišit. "Může se totiž rychle ukázat, že se Británii vedlo v EU lépe - hospodářsky, sociálně i zahraničněpoliticky," uvedl předseda EK.

Podle Junckera bude v unii po odchodu Británie hrát Německo "ještě důležitější roli". Obavy, že by mohla být unie v budoucnu řízená osou Paříž-Řím-Madrid ale odmítl. Unie nyní nepotřebuje více nebo méně Evropy, musí se hlavně z nastalé situace poučit, upozornil.

Už přes milion Britů požade v petici nové referendum

Už více než 2,2 milionu Britů podepsalo petici, v níž vyzývají k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii.

"My, níže podepsaní vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum," uvádí se v petici.

Ve čtvrtečním referendu se celostátně vyslovilo pro odchod z unie téměř 52 procent Britů. Hlasování se zúčastnilo 72,2 procenta voličů, což je o šest procentních bodů více, než kolik přišlo k loňským volbám. Rozdíl mezi příznivci a odpůrci brexitu v referendu činil 1 269 501 hlasů.

Zájem o petici požadující druhé referendum o EU způsobil v pátek kolaps webové stránky Poslanecké sněmovny, která slouží ke zveřejňování petic.

Podle mapy petenti pocházejí především z Londýna a jeho okolí. Právě obyvatelé metropole se ve čtvrtečním referendu spolu se Skoty a obyvateli Severního Irska vymkli celostátnímu průměru a hlasovali převážně pro setrvání v EU.

V pátek se objevila i petice vyzývající starostu Sadiqa Khana k odtržení Londýna od zbytku země. Podepsalo ji už 117 000 lidí.

Peticí, která získá v týdenní lhůtě více než 100 000 podpisů, se podle britských zákonů musí zabývat parlament.

Tagy: Velká Británie zahraničí Evropská unie evropská politika Brexit

Zdroje: ČTK