Chtěl bojovat v Sýrii, přelétl hranici na kluzáku

- Aktuality autor: roj

Někteří příznivci myšlenek hnutí Islámský stát jsou ochotni cestovat přes půlku světa, aby se mohli zapojit k boji. Třiadvacetiletý izraelský Arab to díky blízkosti Sýrie vymyslel originálněji - z Golanských výšin přeletěl hranice na padákovém kluzáku. 

Izraelská Arab přeletěl hranice se Sýrii na padákovém kluzáku, aby se mohl postavit po bok bojovníků z Islámského státu (ilustrační snímek)

Izraelská Arab přeletěl hranice se Sýrii na padákovém kluzáku, aby se mohl postavit po bok bojovníků z Islámského státu (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Izraelská armáda incident, který se odehrál v sobotu večer, stále prošetřuje. Zpočátku panovaly obavy, že do Sýrie vítr zanesl Izraelce, který se věnoval sportovnímu paraglidingu, a že ho ve válkou zmítané zemi zajali islamisté.

Později se podle armádního mluvčího ale ukázalo, že se nejednalo o nehodu. Izraelský Arab z obce Džaldžúlja severně od Tel Avivu do Sýrie přelétl úmyslně. Na místě přistání muže podle zástupce izraelské armády někdo vyzvedl.

Do války v Sýrii se na straně radikálů bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada v uplynulých několika letech přidaly desítky izraelských Arabů.

Pohraniční Golanské výšiny Izrael obsadil za války v roce 1967. O čtrnáct let později 1200 kilometrů čtverečních anektoval, zhruba 510 kilometrů čtverečních kontroluje Sýrie. Z pohledu mezinárodního práva je anexe nelegální.

Tagy: Sýrie zahraničí Izrael konflikt v Sýrii zajímavosti a kuriozity Islámský stát (IS) občanská válka v Sýrii

Zdroje: ČTK