Chřipková epidemie zasáhla zhruba třetinu Česka

- Aktuality autor: red

Třetina ze 77 okresů České republiky se nyní potýká s chřipkovou epidemií. Za epidemickou hranicí 2000 nemocných na 100 tisíc obyvatel je pětadvacet okresů. Česko má navíc už devět obětí prasečí chřipky.

Horší situace je v moravských krajích. Vyplývá to z údajů krajských hygienických stanic. 

Nejvíce nemocných na 100 tisíc obyvatel je v Ostravě, a to 3768. V Moravskoslezském kraji je epidemie v polovině z celkem šesti okresů. Z laboratorních vyšetření nemocných navíc vyplývá, že mezi původci onemocnění se výrazně uplatňuje virus prasečí chřipky. S vysokou nemocností bojuje i Zlínský kraj, kde je epidemie ve všech čtyřech okresech. Chřipková epidemie v regionu je podle hygieničky Hany Tkadlecové zřejmě na vrcholu. 

Epidemii hlásí také tři z pěti okresů Olomouckého kraje, nejhorší situace je v Jeseníku, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 3321 nemocných, což je druhý nejvyšší počet v zemi. Nemocnost se ale zvýšila ve všech okresech kraje. V Jihomoravském kraji je zatím epidemie ve dvou ze sedmi okresů. Nejvíce nemocní jsou Brňané, průměrná nemocnost v celém kraji se však stále drží pod hranicí epidemie. 

Poměrně dobrá situace je stále na Vysočině, která spolu s Karlovarským krajem patří k jediným dvěma regionům v zemi, v nichž nemocnost dosud v žádném z okresů nepřekročila epidemickou hranici. Zatímco v Karlovarském kraji počet nemocných prudce klesl, na Vysočině nemocnost stoupá. Nejvyšší nárůst nemocných ze všech okresů je na Rokycansku v Plzeňském kraji, kde nemocnost stoupla o 170 procent. 

Z okresů v českých krajích je nejvyšší nemocnost na Jičínsku v Královéhradeckém kraji, a to 2606 nemocných (na 100 tisíc lidí), celkově však nemocnost v kraji nepřekročila hranici epidemie. Hůře je na tom Středočeský kraj, kde je epidemie v polovině z 12 okresů, celkově ale nemocných mírně ubylo.

Epidemie je také ve dvou ze čtyř okresů Libereckého kraje, nemocných navíc v regionu přibývá. Po jednom z okresů s epidemickým výskytem respiračních onemocnění má také Jihočeský, Ústecký a Pardubický kraj.

Devátá oběť prasečí chřipky je z Opavy

Na jednotce intenzivní péče infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě zemřela v sobotu na následky prasečí chřipky jednadvacetiletá studentka vysoké školy.

Dívka ale trpěla život ohrožujícím chronickým onemocněním, řekl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. V Česku je to devátá oběť prasečí chřipky, třetina lidí zemřela ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje.

 "Příčinou úmrtí bylo plicní selhání v souvislosti s nákazou virem chřipky H1N1 při jiném chronickém životu ohrožujícím nervosvalovém onemocnění pacientky," uvedl mluvčí. Dodal, že žena zemřela osmý den po objevení prvních příznaků choroby. Pacientka byla na umělé plicní ventilaci a měla nasazenu antibiotickou a antivirotickou léčbu. 

V Moravskoslezském kraji zemřeli na následky prasečí chřipky tři lidé. V polovině listopadu to byl muž středního věku, který zemřel v ostravské fakultní nemocnici. Osmačtyřicetiletá žena pak minulý týden zemřela v nemocnici v Havířově na Karvinsku. Na infekční oddělení byla přijata s nálezem oboustranného zánětu plic s podezřením na virovou příčinu onemocnění.

 

Tagy: chřipka epidemie

Zdroje: ČTK