Chová se jako Stalin, nebo Hitler, řekla litevská prezidentka o Putinovi

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Stalin, Hitler, Putin. Žádný rozdíl v těchto jménech nevidí litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, která se nechala slyšet, že ruský prezident Vladimír Putin používá metody, jako vůdce třetí říše nebo ruský diktátor. Podle prezidentky Rusko zneužívá národnost jako záminku k dobytí cizí země. Také prý nabízí pobaltským státům levnější ropu a plyn, pokud opustí EU.

Komická kresba Putina

Komická kresba Putina,zdroj: Isifa.com

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová přirovnala taktiku ruského prezidenta Vladimira Putina ve vztahu k Ukrajině k postupu, k němuž se uchylovali diktátoři Adolf Hitler a Josif Stalin. V rozhovoru s německým zpravodajským magazínem Focus rovněž řekla, že Moskva se snaží přemluvit pobaltské státy k opuštění NATO výměnou za levnější ropu a zemní plyn.

Grybauskaitéová zdaleka není první političkou, která v poslední době přirovnala Putina k Hitlerovi. Například bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v březnu prohlásila, že Putinův zábor Krymu se podobá anexím, které učinil Hitler v letech bezprostředně před 2. světovou válkou. Druhý den ale svá slova mírnila s tím, že nešlo o přímé srovnání.

Na otázku, zda taková srovnání nejsou přehnaná, litevská prezidentka řekla, že Putin "využívá národnost jako záminku k dobytí území vojenskými prostředky". "Přesně to dělali Stalin a Hitler. Taková srovnání jsou naprosto trefná," prohlásila Grybauskaitéová.

Nejen Ukrajinci, ale také pobaltské státy a Polsko podle ní neustále pociťují ruskou agresi. Takřka každý týden se prý konají cvičení ruské armády v Kaliningradské oblasti na hranicích s Litvou. "Tamní militarizace je obrovská," poznamenala.

Neustále prý dochází rovněž k malým provokacím. Například nedávno se údajně ruské plavidlo pokusilo znemožnit pokládání rozvodu elektřiny v Baltském moři.

Rusko chce podle Grybauskaitéové udržovat baltské státy v ekonomické a energetické závislosti a učinit z nich nespolehlivé členy NATO a EU. Podle prezidentky už zjevně Moskva nabídla Estonsku a Lotyšsku snížení cen ropy a zemního plynu, pokud vystoupí z NATO.

Grybauskaitéová, která byla nedávno zvolena na druhé funkční období, nevěří v brzké řešení ukrajinské krize a Putinovi prý ani v nejmenším nevěří. "Je velmi vypočítavý. Co slíbí, to nedodrží. A když ano, tak jenom tehdy, když se mu to hodí," poznamenala litevská hlava státu.

"Putin má misionářskou vizi bránit východní polokouli. Má na zřeteli Rusko, jaké bývalo v dobách Kateřiny Veliké," řekla také Grybauskaitéová v rozhovoru pro Focus, jehož aktuální číslo vychází dnes.

Tagy: litva hitler stalin Putin

Zdroje: ČTK