Chorvatsko obvinilo stovky lidí kvůli korupci ve farmacii

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Chorvatské úřady obvinily farmaceutickou společnost Farmal a 364 lidí, převážně lékařů, z korupce na trhu s léky. Manažeři firmy sídlící v chorvatském městě Ludbreg prý podpláceli lékaře a lékárníky, aby pacientům předepisovali její produkty. Informoval o tom internetový server BBC.  

Léky (ilustrační fotografie)

Léky (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Podle místních médií jde o největší obvinění tohoto druhu v historii Chorvatska. Pokud by byli všichni obvinění lékaři propuštěni, hrozil by údajně kolaps chorvatského zdravotnického systému. V Chorvatsku pracuje zhruba 5000 lékařů, píše BBC.

Podle prohlášení chorvatského protikorupčního úřadu Uskok bylo vedení společnosti Farmal obviněno, že uplácelo "lékařské pracovníky", aby objednávali a předepisovali léky, které firma vyrábí. "Obvinění z podplácení, zneužití moci a korupce byla vznesena vůči 364 chorvatským občanům a farmaceutické firmě Farmal," uvedl úřad.

Uskok neupřesnil, kolik je mezi obviněnými lékařů, místní média však hovoří zhruba o třech stovkách. Obvinění údajně v letech 2009 až 2012 dostávali úplatky ve výši pěti až deseti procent hodnoty předepsaných léků. Hrozí jim až pět let vězení.

Tagy: korupce Chorvatsko farmaceutika

Zdroje: ČTK