Cholera na Haiti už má přes 2000 obětí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Epidemie cholery na Haiti si již vyžádala přes dva tisíce obětí na lidských životech. Téměř 90 tisíc dalších lidí touto vysoce nakažlivou chorobou onemocnělo. Do půl roku by se mohlo nakazit více než půl milionu Haiťanů.

Informaci o počtu obětí a aktuálně nakažených přinesla agentura AFP s odvoláním na zdroje z haitského ministerstva zdravotnictví. 

Od vypuknutí epidemie zhruba v polovině října podlehlo choleře 2013 lidí. Úřady v této nejchudší zemi západní polokoule registrují 88789 případů onemocnění.

Lynč "kouzelníků voodoo", kteří prý mají nemoc na svědomí

Vzhledem k tomu, že bilance je zveřejňována obvykle ke stavu před dvěma dny, lze předpokládat, že mrtvých i nemocných je už nyní více. A to i s ohledem na to, že nemoc podle ministerstva nejeví známky ústupu. Zatím posledních 140 obětí připadá na haitský jihozápad. 

"Zaznamenali jsme zvýšený nárůst úmrtí v komunitách, kde lidé připisují výskyt této nemoci kouzelnictví," řekl lékař Duvelson Angello z departementu Grande Anse. V posledních dnech proto bylo také lynčováno nejméně 14 lidí považovaných za kouzelníky vúdú, které lidi viní z toho, že šíří nemoc speciálním očarovaným prachem. 

"V oblasti Grande Anse čelíme kulturnímu problému. Lidé si myslí, že tato nemoc je nadpřirozená, nedodržují zdravotní doporučení a raději se obracejí na přírodní léčitele, kteří jsou ale rovněž nakažení," řekl. 

Následky zemětřesení

V neradostné sanitární situaci, kdy země navíc trpí následky katastrofálního lednového zemětřesení, čekají Haiťané na výsledky prezidentských voleb, které úřady odmítly odložit. Část populace volá po anulaci hlasování kvůli předpokládaným podvodům a také proto, že mnoho voličů kvůli nemoci nemohlo svůj hlas odevzdat. 

Zemětřesení si vyžádalo až 300 tisíc obětí a o střechu nad hlavou připravilo více než milion obyvatel. Drtivá část z nich žije v přeplněných táborech, kde jsou ideální podmínky pro šíření nemocí včetně cholery.

Tagy: úmrtí Haiti cholera epidemie

Zdroje: ČTK