Chlapec z Břeclavi lhal, útok Romů si vymyslel

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

AKTUALIZOVÁNO. Patnáctiletý chlapec z Břeclavi se nestal obětí brutálního útoku, jak původně vypověděl policistům. Zranění, kvůli nimž přišel o ledvinu, si způsobil pádem z výšky. Na zábradlí v bytovém domě předváděl gymnastický cvik. Útok si vymyslel, protože se bál reakce matky. Dospěla k tomu policie při vyšetřování případu. Výsledek dnes v Brně oznámil novinářům šéf vyšetřovatelů Luděk Blahák.

Podle první výpovědi zbili chlapce tři útočníci. Událost vyvolala v Břeclavi silné protiromské nálady. Chlapec dnes spolu s jedním svědkem vypovídal na detektoru lži, který prokázal, že původní informace se nezakládají na pravdě. Následně všichni zúčastnění změnili původní výpověď, na které byli domluvení a dosud se jí všichni drželi.

V okamžiku úrazu byl na místě kromě zraněného ještě jeden jeho vrstevník a dvě dívky. Další svědek znal pravdu od přímých účastníků. "Chlapec se před dívkami asi předváděl," uvedl Blahák. Vzepřel se na zábradlí v 8. patře, ale cvik nezvládl a spadl o patro níž. "Tam narazil do zábradlí a zranil si ledvinu. Naštěstí se ale zachytil a nespadl až dolů," řekl Blahák. Hoch podle něj mohl zemřít.

Psali jsme: Břeclav: Naštvaní občané pořádají hned tři akce kvůli chlapci zbitému Romy

Policisté případ údajného útoku odloží - jednoduše proto, že se nestal. Policisté zatím neupřesnili, zda proti chlapci nebo svědkům podniknou nějaké další právní kroky, například kvůli křivé výpovědi. Policie při prověřování původní výpovědi vyslechla desítky svědků. "Byli jsme v bludném kruhu," připustil Blahák.

Žádná z výpovědí neplatí

Chlapec strávil v nemocnici asi dva týdny. Lékaři mu museli odebrat ledvinu, měl poraněná také játra a slezinu. Chlapcův zdravotní stav se postupně zlepšuje, po prázdninách se chce vrátit do školy.

Podle původní výpovědi napadli chlapce tři muži, zřejmě Romové, protože jim nechtěl dát cigaretu. Později chlapec připustil, že Rom mohl být pouze jeden z pachatelů. Server iDnes.cz přišel také s hypotézou, že hoch prodal útočníkům nekvalitní marihuanu, což rodina ihned popřela.

2000 lidí vymyšlenou oběť podpořilo

Břeclavská radnice čelila po události kritice veřejnosti. Při demonstraci podpořilo domnělou oběť útoku asi 2000 lidí. Břeclavští si stěžovali na problematické soužití s Romy a vysokou kriminalitu.

Radnice po údajném útoku zaměstnala druhého romského koordinátora a rozhodla o investici do kamerového systému. Městská policie rozčlenila Břeclav na pět okrsků. V každém z nich je nově strážník-revírník, který je v užším kontaktu s občany. Romů je ve městě asi 500. "Věříme, že teď se situace uklidní," uvedl Josef Michálek z břeclavské kriminálky.

Tagy: Romové chlapec břeclav

Zdroje: ČTK