Chlapec se houpal na fotbalové brance, ta ho zabila

- Aktuality autor: Danica Klein

Na fotbalovém hřišti v Lubenci na Lounsku zahynul v pondělí večer třináctiletý chlapec. Spadla na něj přenosná branka a po ráně do hlavy zemřel, informovala dnes mluvčí lounských policistů Jaromíra Střelcová.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Chlapci si zřejmě šli večer zakopat na plácek vedle oficiálního hřiště. Jde o šesté úmrtí způsobené padající brankou během posledních šesti let, další život si vyžádal pád basketbalového koše. Podle mluvčího Fotbalové asociace se neštěstí nemuselo stát, pokud by se Ústecký kraj zapojil do projektu výměny starých branek.

Oficiální trénink?

"Podle zatím dostupných informací se měl údajně hoch na brance houpat, načež se převrátila. Zraněný chlapec na místě zemřel," uvedla Střelcová. Okolnosti neštěstí se podle ní zatím vyšetřují. "Co zatím víme, tak bylo dětí na hřišti víc, ale nepředpokládáme, že by to byl oficiální trénink," dodala.

Podle starosty Lubence Bohumila Peterky se neštěstí stalo u hřiště místního fotbalového klubu. Jak to na venkovských hřištích bývá, travnatá plocha tam je jen jedna a na ní smějí jen oficiální tréninky, a to jen když není moc mokro. "Vedle hřiště tam postavili přenosné branky, aby kluci neničili trávu. Ještě nedávno je dokonce zajistili velkými hřeby, aby se nemohly převrátit, ale jak tam kluci blbli, zřejmě to postupně vytrhali," řekl Peterka. Oficiální zprávu o neštěstí prý ale ještě nemá. Lubenec má zhruba 1500 obyvatel, mrtvého chlapce prý starosta znal.

Svaz rozjel projekt

V roce 2005 se podobně zabil devatenáctiletý mladík v Opatově u Svitav, o rok později podobným způsobem zahynuli třináctiletý hoch z Plzně a čtrnáctiletý z Blanenska. V roce 2009 pak zemřeli po pádu branky třináctiletý chlapec z Třebíčska a šestiletá dívka z Jihlavska. Zabíjel i basketbalový koš, jehož konstrukce se v roce 2008 zřítila na čtrnáctiletého chlapce na Českolipsku.

Fotbalový svaz kvůli neštěstím rozjel projekt, který má dát fotbalovým klubům místo starých ocelových tréninkových branek nové z kompozitních materiálů, jejichž část je vyplněna pískem a neměly by se převrhnout. Projekt ale závisí i na spoluúčasti krajů; jedna branka stojí zhruba 17.000 až 20.000 korun.

Některé kraje daly do projektu sumy v řádu jednotek milionů korun, Ústecký kraj o projekt ale zájem neprojevil. "Aktivně se zapojil Středočeský a Jihomoravský kraj, v jednáních je kraj Olomoucký, Jihočeský a Pardubický.Ústecký kraj, bohužel, není ani v jednání," řekl mediální zástupce Fotbalové asociace Radim Kovács. Asociace vyjádřila rodině chlapce soustrast. "K neštěstí vůbec nemuselo dojít," dodal. Vyjádření Ústeckého kraje se během odpoledne získat nepodařilo.

Tagy: smrt nehoda chlapec

Zdroje: ČTK