Chebskem otřáslo zemětřesení o síle 3,6 stupňů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 8. 2014 16:02) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Chebsko v pondělí nad ránem opět zasáhlo zemětřesení. První měření ukázalo sílu i přes čtyři stupně, seismologové hodnotu posléze upřesnili na 3,6 stupně. Epicentrum otřesu se nacházelo severně od Nového Kostela, v hloubce devíti kilometrů. 

(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie),zdroj: Profimedia.cz

Zemětřesení přišlo kolem druhé hodiny ranní. Po silnější otřesu následovalo několik dalších, ale už slabších, které měly magnitudo kolem dvou stupňů. 

 

"Tím, že po prvním otřesu následovaly i další slabší, tak automatické systémy hodnotu navýšily a posunuly i epicentrum. Pondělní otřes byl stejně silný jako ten 24. května a měl asi desetkrát méně energie než otřes z 31. května," upřesnil Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. 

"Byl to silný otřes, který doprovázelo obvyklé hučení. Hodně lidí to probudilo. Bylo vidět, jak se v okolí rozsvěcují světla v domech," popsal noční otřes Rudolf Kovařík z Šindelové na Sokolovsku. 

Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala v noci neměli hasiči kvůli zemětřesení žádný výjezd. Není ale vyloučeno to, že se na hasiče lidé ještě obrátí, pokud zjistí nějaké škody na domech. 

Podle Horálka otřesy z posledních měsíců spolu souvisejí. Nejde ale o klasický zemětřesný roj, na které byli seismologové v této oblasti zvyklí, při které se energie uvolňuje postupně v menších otřesech i několikrát za den. "Je možné, že budou pokračovat i další otřesy," doplnil Horálek. 

Silnější otřesy se na Chebsku objevily na přelomu května a června. Nejsilnější bylo zemětřesení 31. května, které dosáhlo síly 4,5 stupně. Šlo tehdy o jeden ze dvou nejsilnějších otřesů za posledních sto let. Způsobil i škody na budovách. Pojišťovny dostaly hlášení o škodách z Chebska a Sokolovska za více než milion korun. 

Tagy: zemětřesení Cheb

Zdroje: ČTK