Chceme zpět demokracii, volalo sto tisíc demonstrantů proti Berlusconimu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Desetitisíce lidí v sobotu v Římě demonstrovaly proti kontroverznímu italskému premiérovi Silviu Berlusconimu a dožadovaly se jeho okamžité demise.

Demonstrace svolaná opoziční levicovou Demokratickou stranou (PD) se konala pouhé tři dny před hlasováním o nedůvěře Berlusconiho kabinetu, které by ovšem nemělo znamenat konec vlády.

Demonstranty do Říma sváželo z celé země 18 zvláštních vlaků a na 1500 autobusů. Na náměstí před bazilikou svatého Jana Lateránského, kde se demonstranti obvykle shromažďují, se podle agentury AP sešlo asi 100 tisíc lidí. Takové číslo by ovšem pro organizátory akce představovalo zklamání, neboť před zahájením protestu počítali až se dvěma miliony demonstrantů. 

"Demonstruje tu Itálie zítřka"

"Tato demonstrace se stane počátkem historického obratu, který povede ke konci Berlusconiho kabinetu. Demonstruje tu Itálie zítřka," prohlásil jeden z organizátorů protestu Pierluigi Bersani. 

Další z organizátorů Antonio Di Pietro označil akci za "osvobození země od Berlusconiho". "Dnes v Římě demonstruje zdravá Itálie, která chce této zemi vrátit svobodu a demokracii," řekl Di Pietro. 

Demonstrace se konala krátce před hlasováním o nedůvěře Berlusconiho vládě, které na úterý zorganizovala opozice. Kdyby kabinet důvěru nedostal, Itálii by zřejmě čekaly předčasné volby. Premiér nicméně vyjádřil přesvědčení, že opozice v hlasování neuspěje.

Tagy: premiér Itálie demonstrace berlusconi demise

Zdroje: ČTK