Chaos při amnestii. Soudci omylem pustili i vězně, které neměli

- Aktuality autor: Michal Polák

Po necelém měsíci od amnestie vyhlášené prezidentem Václavem Klausem se ukazuje, že někteří soudci omylem pustili na svobodu i několik vězňů, kteří na to neměli nárok. Soudci prý rozhodovali v časovém presu a znění amnestie je podle některých nejednoznačné, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). 

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

"Výklad k amnesii nebyl žádný, ten si museli udělat soudci sami," řekl MfD prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník. Na rozdíl od minulosti neměli tentokrát o amnestii soudci žádné informace předem a dozvěděli se o ní až z Klausova novoročního projevu. 

Jen v Teplicích soudci odhalili tři případy takových chybných propuštění vězňů a dá se čekat, že další se objeví i v jiných regionech. "V takovém množství propuštěných se může chyba stát. Pres je jedna věc a také se mohlo stát , že soudce neměl všechny potřebné informace. Odsouzený mohl být ve věznici za jeden čin a o jiném rozsudku za jiný čin soudce vědět nemusel," řekl MfD pražský soudce Kamil Kydalka.

Selhání jednotlivce 

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) si myslí, že jde o selhání jednotlivce. Výklad amnestie byl podle něj jednoznačný. "Pokud jde o jeden případ z 6400 amnestií, tak to nemůže být systémová chyba," řekl MfD. Nikdo na soudce netlačil, aby rozhodovali rychle, neexistuje žádná časová lhůta," dodal. 

Končící prezident Václav Klaus vyhlásil 1. ledna amnestii k 20. výročí vzniku samostatné České republiky.

Tagy: soudci chyba amnestie

Zdroje: ČTK