Chaloupka (VV): Korupční aféra je vykonstruovaná. Je to osobní msta

- Aktuality autor: Michal Polák

Poslanec Otto Chaloupka (VV) dnes u hodonínského soudu odmítl vinu v korupčním případu. Hrozí mu až osm let vězení za to, že údajně svého někdejšího asistenta Vratislava Vařejku nutil, aby mu dával dvě třetiny platu. Chaloupka tvrdí, že si Vařejka vše vymyslel, aby se mu pomstil za propuštění. Vařejka trvá na své verzi; byl prý nucen odvádět poslanci část své mzdy, aby mu asistenta mohl dělat. 

Chaloupka stojí před soudem za přijetí úplatku a Vařejka, jemuž hrozí šest let vězení, za podplácení. Případem se dnes začal zabývat hodonínský okresní soud. Proces byl odročen na 19. února. Jako svědek bude vypovídat i poslanec VV Michal Babák

Jednání sledovala v soudní síni předsedkyně poslaneckého klubu strany Kateřina Klasnová. Dnes řekla, že podporuje Chaloupku, který obvinění jasně vyvrací. Podle ní vše nasvědčuje tomu, že cílem kauzy bylo VV očernit. 

Poslanec potřeboval peníze na kampaň složit

Poslanec dnes soudu řekl, že Vařejku přijal od září 2010 jako poslaneckého asistenta, protože na něj udělal dojem mladého a úspěšného muže se zájmem o politiku. Blížily se volby. 

Na kampaň pro VV v regionu strana slíbila přes 130.000 korun. Krajská organizace ale dostala z úsporných důvodů jen 30.000 korun. Proto podle Chaloupky nezbylo nic jiného, než aby se na kampaň složili členové strany. Vařejka měl přispět 60.000 korunami. Zaplatil je prý poslanec, asistent mu peníze postupně splácel. Dosud údajně uhradil asi polovinu. 

"Pan Vařejka je neschopný, zákeřný, líný a má problém s osobní hygienou," uvedl Chaloupka. Tvrdí, že po několika týdnech zjistil, že Vařejka není dobrý asistent, proto s ním ukončil spolupráci. Poslanec soudu řekl, že mu Vařejka nepřipravoval podklady a nebyl mu k dispozici. 

Podvodník a kariérista

Chaloupka Vařejku nazval lhářem, podvodníkem a kariéristou. S poslancem nahrál jeho asistent tajně čtyři audionahrávky, které by měly Chaloupku usvědčovat z korupce. Poslanec ale uvedl, že tyto údajně klíčové informace jsou vykládány mylně, jsou prý "vytržené z kontextu". 

Kauzou se začala policie zabývat, poté co Vařejka podal na Chaloupku po svém propuštění trestní oznámení pro korupci. Kroky, které v kauze učinil, dnes nebyl schopen zcela vysvětlit. Soudce jej opakovaně upozorňoval, že vypovídá nelogicky, že řádně nevysvětluje svoji roli v případu. 

Chaloupka v minulosti opakovaně uvedl, že kauza je uměle vyvolaná s cílem poškodit jej i stranu Věci veřejné. Ke kauze vypovídal dnes poprvé.

Tagy: soud korupce kauza Věci veřejné

Zdroje: ČTK