Cestování pražskou MHD značně podraží, jízdenky vyjdou až na 32 korun

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Praha plánuje od července zdražit jízdné v MHD. Cena jízdenek se má zvýšit o šest korun, prodlouží se také jejich platnost. Dnes to sdělil náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Návrh dnes projedná dopravní výbor a v úterý jej bude schvalovat rada hlavního města.

O záměru magistrátu dnes informovala Mladá fronta Dnes. Předplatné časové kupony na kartě opencard se nebudou zdražovat až do roku 2014, slibuje město.

Cena nepřestupní jízdenky, která nyní stojí 18 korun, by se měla zvýšit na 24 Kč a přestupní jízdenka prodraží z 26 Kč na 32 korun. Cestující však na ně budou moci jezdit déle a s dosud nepřestupnou jízdenkou budou moci přestoupit. U jednotlivého jízdného dojde k prodloužení časové platnosti z 20 na 30 minut, respektive ze 75 na 90 minut.

Od 1. července by zároveň měl vstoupit v platnost předvolební slib politiků, že budou pražskou MHD jezdit zdarma děti do 15 let a senioři od 65 let. Dosud mohou městskou hromadnou dopravou v metropoli jezdit bezplatně pouze děti do deseti let a důchodci nad 70 let.

Nezbytná opencard

Dopravnímu podniku (DPP) se kvůli tomuto opatření sníží tržby podle odhadu asi o 240 milionů korun. Další tarifní změny by měly přinést do rozpočtu DPP asi 206 milionů. Praha tak bude muset jízdné zdarma dopravnímu podniku kompenzovat.

Aby mohli Pražané, kteří spadají do těchto věkových hranic, využívat bezplatné jízdné, musí si pořídit kartu opencard. Vydávána bude na šest let a zákazník za ni zaplatí poplatek 120 korun. "Těm, kteří si již zakoupili předplatní jízdenky, bude nevyužitá částka vrácena," slíbil náměstek.

Předplatné kupony se zdražovat nebudou. "Dojde k odstranění většiny výjimek a nelogičností, jakou byla například vyšší cena třídenní jízdenky oproti třem jednodenním jízdenkám," uvedl Březina v tiskové zprávě.

Tagy: Praha mhd

Zdroje: ČTK