Čeští lupiči ukradli auto i se spícím expolicistou

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Vysoká kriminalita na sasko-českém pomezí, na kterou si Sasové stěžují od otevření schengenského prostoru bez hraničních kontrol, si vybrala netradiční oběť. Neznámý zloděj se v pohraničním městě Neusalza-Spremberg podle deníku Bild pokusil v noci ukrást obytný automobil a ujet s ním do Čech. Přehlédl však uvnitř spícího člověka, kterým byl navíc bývalý policejní velitel. Pachateli se nakonec podařilo z jedoucího vozidla utéct dřív, než ho mohl majitel zadržet. 

Jednasedmdesátiletý penzionovaný policista Jochen Wildner se večer vrátil s manželkou a se psem z dovolené. "Jelikož bylo už pozdě, abychom vynášeli kufry z našeho 13 let starého obytného fiata, zaparkoval jsem ho na dvůr našeho domu a pro jistotu v něm přespal. Bydlíme přeci jenom přímo na hranici s Českem," vylíčil Wildner Bildu. Podle listu dům rodiny stojí jen deset metrů od hranice, za níž se nachází Šluknovsko. 

Ve čtyři hodiny ráno ho prý probudil nějaký hluk. "Nejdřív jsem si myslel, že hřmí. Naše auto ale jelo a motor vrčel. Tak jsem seskočil z postele pod střechou vozu do kabiny řidiče," popsal bývalý policejní velitel své počínání. 

Za volantem uviděl mladíka, jemuž bylo přes 20 let a který po nečekaném zásahu majitele bleskurychle vyskočil z rozjetého automobilu a utekl pryč. "Zatáhl jsem za ruční brzdu, ale mezitím moje auto už nabouralo do sousedova plotu. Škoda 5000 eur (130.000 Kč)," uzavřel líčení svého "únosu" Wildner. 

"Rád bych toho darebáka chytil. Takhle jsem byl proti těmto zlodějům bezmocný jako tisíce dalších přede mnou. Není se ale čemu divit. U nás už nejsou žádní policisté a kriminalita je tak vysoká jako nikdy," postěžoval si podle deníku na situaci na sasko-českém pomezí. 

Saské pohraničí trápí především četné krádeže vozidel a cenných kovů, případně vloupání, z nichž tamní obyvatelé často viní sousední Čechy a Poláky. Nárůst kriminality v regionu dávají do souvislosti se vstupem obou sousedních zemí do schengenského prostoru Evropské unie na konci roku 2007. V minulosti se proto ze Saska ozývalo volání po vrácení kontrol na hranice nebo po vztyčení překážek na přeshraničních stezkách, které prý zloději využívají, když chtějí zmizet s lupem. 

V loňském roce řešila saská policie v oblastech při hranicích s Českou republikou a Polskem přes 23.000 trestných činů, což představuje více než desetiprocentní nárůst proti roku 2011. Kvůli podezření ze spáchání nějakého deliktu tam vyšetřovala 727 Poláků a 583 Čechů. O rok dříve to bylo podle saských policejních statistik o 120 českých občanů méně. 

Tagy: krádež kuriozita česko-německé vztahy

Zdroje: ČTK