Čeští farmáři získají přes 300 milionů od EU náhradou za nízkou cenu mléka

- Aktuality autor: pal

Čeští farmáři dostanou z rozpočtu Evropské Unie 313 milionů korun jako kompenzaci za nízkou výkupní cenu mléka.  Peníze půjdou mimo jiné i na podporu soukromého skladování sušeného odtučněného mléka, sýrů, a másla. Ve středu o tom informovalo ministerstvo zemědělství. 

Čeští farmáři dostanou 300 milionů korun jako náhradu za nízkou výkupní cenu mléka. Ilustrační foto

Čeští farmáři dostanou 300 milionů korun jako náhradu za nízkou výkupní cenu mléka. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

V celé Evropské unii výkupní cena mléka klesá kvůli zrušení mléčných kvót a zavedení ruského embarga na dovoz potravin. V ČR se pohybuje pod výrobními náklady. V srpnu meziročně podle údajů ministerstva klesla skoro o čtvrtinu na 7,07 korun za litr, průměr v celé EU činil 8,14 Kč za litr.

"Česká republika by měla dostat mimořádně 11,2 milionu eur. Pokud je tento návrh Evropské komise prvním krokem, vítám ho, musí ale následovat další. Ztráty zemědělců v unii totiž dosahují řádu miliard eur," uvedl dnes ministr Jurečka.

EK navrhla opatření už minulý týden

Evropská komise minulé pondělí vzhledem k vývoji na zemědělském trhu, především v mlékárenství, navrhla soubor podpůrných opatření pro farmáře.

Jeho celková hodnota je právě uvedených zhruba 500 milionů eur (skoro 14 miliard Kč). Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen tehdy avizoval unijní podporu pro výrobce mléka, zatím ale nebylo jasné, jak se peníze mezi jednotlivé státy přerozdělí.

Podle Jurečky by další podporou mohly být i vyšší zálohy na jednotné platby na plochu. Farmáři by k polovině října měli získat místo obvyklých 50 procent platby až 70 procent, jak také navrhuje komise.

Výše této platby loni v ČR dosáhla 23 miliard korun. "Je to pomoc zemědělcům, kteří se kvůli mléčné krizi potýkají s nedostatkem hotovosti, což jim ztěžuje podnikání," podotkl ministr.

Agrární komora chce větší propagaci výrobků a surovin

Agrární komora ČR podle své mluvčí Dany Večeřové klade důraz na to, aby se zohlednil vývoj ceny na jednotlivých unijních trzích.

"Jestliže se u nás dlouhodobě cena mléka pohybuje v rámci EU na jedné z nejnižších hladin, pak bychom mohli říci, že jsme očekávali více," sdělila Večeřová. Komora souhlasí s navrhovanými kroky, ale i podle ní by měla být větší propagace suroviny i výrobků.

Řešit by se podle ní mělo i postavení obchodních řetězců. "Pomoc na národní i unijní úrovni by měla být zároveň co nejrychlejší, aby nedošlo k další poškozováním konkrétních podniků a k jejich množícím se úvahám o ukončení chovů dojeného skotu," dodala Večeřová.

Jurečka společně s komorou by chtěl i větší podporu exportu mléka mimo Evropskou unii, či podpoření spotřeby mléka, například pomocí programů Mléko do škol.

Kvůli klesajícím cenám mléka požaduje po českém ministrovi aktivnější kroky i Agrární komora ČR. Dala ministrovi čas do konce září, aby více podpořil dotační programy či předložil na vládu změnu zákona, díky kterému by zemědělci mohli využívat tzv. "zelenou naftu" i v oborech živočišné výroby.

Tagy: Česko mléko domácí ministerstvo zemědělství české zemědělství

Zdroje: ČTK