Čeští dobrovolníci pomáhaji s uprchlíky. Pokud se chcete zapojit, můžete tady

- Aktuality autor: art

Pokud chcete "přiložit ruku k dílu", ale nevíte jak nebo kde, podívejte se na český web Pomocuprchlikum.cz. Najdete tam přehled, co je aktuálně potřeba a případně kam poslat finanční dar. Mimochodem většina ze zhruba 50 dobrovolníků, kteří teď pomáhají na srbsko-chorvatských hranicích, jsou Češi. 

Česká dobrovolnice na na srbsko-chorvatské hranici Babske

Česká dobrovolnice na na srbsko-chorvatské hranici Babske,zdroj: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia

Češi vypomáhají na hraničním přechodu Berkasovo-Bapska, kam autobusy v pondělí přivezly několik tisíc uprchlíků.

Podle dobrovolníků na místě je mimo jejich možnosti situaci zvládat.

"Je zcela nezbytné, aby na místo dorazila policie, lékaři a organizační posily, jinak je téměř jisté, že dojde k tragédii. Řešení takto závažné situace nemůže dlouhodobě ležet pouze na dobrovolnících," komentovala na webu situaci koordinátorka iniciativy Pomáháme lidem na útěku Zuzana Lenhartová.

V chorvatské Bapske v pondělí čekal v dešti a blátě dav zhruba 3000 uprchlíků včetně malých dětí. "V Bapske je krize již od neděle. Po hodinách, kdy se v davu a bahně tísní desítky dětí, je těžkooděnci pomlácené začali vytahovat. Srbové by měli uprchlíky vozit jinam, nyní je často vypouštějí na dvacetikilometrový pochod do Bapske, kde ale snadno může dojít k řadě úmrtí," uvedl z místa dobrovolník Jakub Jareš.

Na řadě míst v republice se také vybírá potřebný materiál pro uprchlíky Jde zejména o zimní oblečení. Na úterý je například vyhlášena jednodenní sbírka věcí pro uprchlíky, ke které vyzvalo Autonomní centrum Klinika.

V 15:00 přijede na Nákladové nádraží Žižkov kamion, který uprchlíkům na Balkán odveze 15 metrů krychlových nejpotřebnějšího materiálu. Centrum také potřebuje pomoci vytřídit desítky pytlů s oblečením, které skladuje na Nákladovém nádraží Žižkov. Další skladovací prostory hledá, protože s přicházející zimou se podmínky uprchlíků při cestě zhoršují.

Kdo nedisponuje časem ani v jeho okolí není žádná materiální sbírka, může poslat finanční příspěvek organizacím, které vyhlásily finanční sbírky. Lidé mohou organizace podpořit i dárcovskou SMS poslanou na číslo 87777, jejich cena je 30 korun, z nichž příjemce pomoci obdrží 28,50 Kč. Sbírky včetně DMS příspěvků jsou kontrolovány úřady.

Tagy: Česko domácí česká pomoc uprchlická krize uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK