Českým pivem roku je Litovel Premium

- Aktuality autor: Jan Pastor

Českým pivem roku se letos v hlavní kategorii světlých ležáků stalo pivo Litovel Premium z Pivovaru Litovel. V novinářské anketě Naše pivo zvítězilo pivo Bernard z Rodinného pivovaru Bernard. Výsledky obou soutěží byly vyhlášeny během dnešní Svatováclavské slavnosti českého piva. Šlo o jedenáctý ročník obou soutěží.

Svůj nejoblíbenější pěnivý mok letos podruhé v historii soutěže vybíraly ženy. V soutěži Dámská pivní volba, kterou společně s pivovarským svazem vyhlašuje První dámský pivní klub, obhájil své loňské prvenství vítěz letošní novinářské soutěže humpolecký Bernard.

V kategorii světlých výčepních piv se o prvenství podělila piva Staropramen Světlý a Holba Classic. Mezi stále populárnějšími jedenáctistupňovými pivy, která letos soutěžila poprvé, zvítězila Jindřichohradecká jedenáctka z Rodinného pivovaru Bernard. Mezi nealkoholickými pivy své loňské prvenství obhájilo pivo Birell z produkce Plzeňského Prazdroje. Nejlepším tmavým pivem porota určila tmavý ležák Ferdinand.

Piva hodnotilo 24 degustátorů

Ve všech kategoriích se letos utkalo celkem 69 piv, což byl druhý nejvyšší počet v historii soutěže. Piva hodnotilo 24 degustátorů. V komisi kromě sládků a pivovarských odborníků nejlepší piva vybírali zástupci Chmelařského institutu ze Žatce a Státní zemědělské a potravinářské inspekce z Brna. V novinářské soutěži žurnalisté nominovali celkem 44 značek. Na hlasovacích lístcích žen figurovalo 33 různých piv.

Během slavnostního večera v pražském hotelu Ambassador byli uvedeni do Síně slávy Českého pivovarství a sladařství pivovarský odborník Ladislav Černý a dlouholetý manažer svijanského pivovaru František Horák.

Zdroje: ČTK