Český voják utrpěl v Afghánistánu těžké střelné zranění

- Aktuality autor: red

V afghánské provincii Vardak byl dnes dopoledne těžce zraněn český voják. Jak ČTK sdělila mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková, při plnění úkolů na předsunuté základně byl napaden protivníkem. Při incidentu utrpěl těžké střelné zranění.

Rotmistrovi z 2. jednotky výcvikového a poradního týmu známého pod zkratkou OMLT byla na místě okamžitě poskytnuta první pomoc. Poté byl přepraven k dalšímu ošetření do nejbližšího zdravotnického zařízení na základnu Shank v provincii Lógar.

Jakmile to zdravotní stav zraněného vojáka dovolí, bude přepraven vrtulníkem do vojenské nemocnice na základně KAIA v Kábulu, kde působí český polní chirurgický tým, a následně do České republiky, uvedla Růžičková.

Násilí se stupňuje

Za poslední měsíc jde již o několikátý incident, při němž byli v Afghánistánu zraněni čeští vojáci. Poslední červnový den utrpěli v provincii Vardak lehké zranění dva vojáci, poté co jejich obrněné terénní vozidlo najelo na nastraženou výbušninu. Další zranění utrpěl 21. června voják provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar, který pravděpodobně šlápl na minu, která pod ním vybuchla.

Předtím 31. května přišlo Česko v Afghánistánu již o čtvrtého vojáka. Jedenatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal zahynul v provincii Vardak, když jeho obrněné vozidlo najelo na nastraženou výbušninu.

Česká jednotka ve Vardaku má přes 50 členů, převážně tankistů z Přáslavic. Působí v ní ale i specialisté z jiných jednotek. Pro většinu z nich to není první nasazení v zahraniční misi.

Tagy: zranění Afghánistán

Zdroje: ČTK