Češky týrat nebudeš, rozhodl soud a poslal Egypťana do vězení

- Aktuality autor: red

Krajský soud ve Zlíně dnes potvrdil občanovi Egypta trest 27 měsíců ve vězení za týrání jeho manželky ze Zlína. Dvaatřicetiletý muž jí prý nadával, ale také ji několikrát brutálně zbil. Stejný trest cizinci uložil už v červnu Okresní soud ve Zlíně, muž se proti němu ale odvolal. Krajský soud však verdikt první instance potvrdil, rozsudek tak nabyl právní moci. Cizinci hrozily dva roky až osm let vězení.

"Soud prvního stupně vyhodnotil důkazy logicky a jednání obžalovaného i správně kvalifikoval. Trest byl uložen jako nepodmíněný, neboť týrání manželky bylo dlouhodobé a dosti kruté. Především však cílem obžalovaného bylo změnit osobnost paní poškozené. Nešlo tedy pouze o samotné nevhodné chování vůči ní," odůvodnil usnesení soudce Jiří Dufek.

Přizpůsobení zvykům

Případy českých žen týraných manžely z ciziny nejsou v tuzemsku výjimečné. "Je to otázka ochoty přizpůsobit se našim kulturním zvykům. Pokud někdo přijde s tím, že tady bude násilně roubovat své zvyklosti, těžko se to může ve vztahu dvou lidí setkat s úspěchem. Role soudnictví pak spočívá v ochraně svéprávnosti, osobitosti a modelu chování poškozeného v tom daném vztahu," doplnil Dufek.

Egypťan údajně svou ženu týral od dubna 2008 až do letošního února. Podle obžaloby ji častoval nejhrubšími vulgárními výrazy, psychicky ji deptal, plival na ni, vyhrožoval jí zabitím i únosem jejich malého dítěte do Egypta. Manželku prý navíc kontroloval na každém kroku a prohlížel jí věci. Ženu rovněž bil, kopal do ní, švihal ji prutem a tahal za vlasy.

Kovová hůl, nůž a plynová pistole

Několikrát ji údajně zbil i holí s kovovou maticí, kterou si nechal vyrobit. Pod krkem jí podle obžaloby také držel nůž a u hrudi plynovou pistoli. Vše vyvrcholilo v únoru, kdy ženu ohrožoval právě nožem. Napadené se ale podařilo vysmeknout, utéct a zavolat pomoc. Cizinec je ve vazbě, odkud bude převezen do věznice.

Vinu dnes u soudu odmítl. "Nic takového jsem neudělal," uvedl. Podle obhájce Josefa Kapušňáka zváží podání dovolání k Nejvyššímu soudu. "Poškozená do tohoto trestního řízení vstoupila až tehdy, kdy si našla nového přítele. Obžalovaný nebyl rodinou oblíbený od prvopočátku, je v tom i jakési účelové jednání poškozené," řekl novinářům Kapušňák.

Tagy: soud vězení muz Egypt týrání Zlín

Zdroje: ČTK