Český telekomunikační úřad bojuje za nižší ceny volání! Jedná s operátory

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Český telekomunikační úřad chce snížit operátorský poplatek za volání do mobilních sítí na polovičních 55 haléřů za minutu. Operátoři by tak mohli snížit ceny mobilního telefonování pro koncové zákazníky. S T-Mobilem, Telefónikou a Vodafonem již zahájil správní řízení. Úřad to zveřejnil na svých stránkách.

Stejně jako v předchozích třech letech chce regulátor maximální výši poplatků, které si firmy platí za přenos hovorů mezi sítěmi, snižovat postupně. Zda operátoři koncové ceny přizpůsobí ale není jisté, například loni se průměrná cena minuty hovoru snížila jen o desetinu a o rok dříve o šest procent, poplatky přitom klesly o třetinu.

ČTÚ v poslední době čelí kritice, že kvůli jeho nečinnosti je v Česku drahé volání. Kritici používají srovnání OECD, kde v některých případech ČR končí mezi zeměmi s nejvyššími cenami. Podle jiného srovnání EU jsou ceny v tuzemsku na evropském průměru.

Od příštího roku chce úřad stanovovat poplatky podle metody tzv. přírůstkových nákladů LRIC, kterou doporučuje EU, namísto metody historických nákladů. Nová metodika by měla přinést další snížení cen a navíc například umožní regulovat ceny jen v oblastech, kde nefunguje konkurence.

Tlaku na snižování cen za telekomunikační služby by mohl pomoci příchod nového mobilního operátora, který by získal frekvence v rámci chystané aukce. Návrh podmínek aukce úřad zveřejní v pondělí odpoledne.

K větší transparentnosti tarifů mobilních operátorů mají přispět akreditované cenové kalkulačky, které uživatelům doporučí nejvhodnější cenový program. První akreditaci ČTÚ udělil tento týden.

Tagy: mobil sit zákazníci poplatek

Zdroje: ČTK