Český paraglidista se zabil na francouzské Riviéře

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Český paraglidista zahynul v úterý na francouzské Riviéře poblíž městečka Roquebrune-Cap-Martin při letu na padáku. Jednatřicetiletý Čech se v asi stometrové výšce dostal do vzdušné turbulence, která mu shrnula padák.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V důsledku toho se rychlostí asi 40 kilometrů v hodině zřítil na mramorovou terasu jedné z vil na pobřeží nedaleko Monaka. Informoval o tom zpravodajský portál Maville.

Muž podle francouzských odborníků ztratil nad padákem kontrolu poté, co se dostal do nečekaného vzdušného víru. Zřejmě přitom zpanikařil, protože při pádu neotevřel záchranný padák. 

"Když se letec dostal do turbulencí, byl asi 100 metrů nad zemí. Jeho padák se splácl a muž padal volně dolů," popsal serveru situaci jeden z členů klubu Roquebrun'Ailes, který pro obec technicky zajišťuje provoz místa na útesu určeného pro volný paragliding.

Neštěstí viděla těhotná manželka paraglidisty

Přivolaní francouzští záchranáři se pokoušeli muže oživit srdeční masáží. Teprve po třičtvrtěhodinové snaze konstatovali smrt. 

Neštěstí přihlížela paraglidistova manželka v šestém měsíci těhotenství, která byla na blízké pláži s prvním dítětem páru a několika přáteli. Podle znalců klubu bylo počasí toho rána zrádné, protože naznačovalo, že vítr není silný, ve skutečnosti se však mezi vánkem z pevniny a větrem z moře vytvářely silné vzdušné protiproudy. 

Roquebrunské paraglidingové stanoviště patří pro svou krásnou polohu mezi pevninou a mořem k nejnavštěvovanějším v Evropě. Během letové sezony trvající sedm měsíců se z něj uskuteční až 15 tisíc letů, uvedl šéf klubu Alexandre Dordor.

Tagy: smrt Francie pád Čech

Zdroje: ČTK