Češky měly štěstí, že je unesli 'jen' kriminálníci, říká Bělobrádek

- Aktuality autor: roj

Dvojice Češek, které byly před dvěma lety uneseny v Pákistánu a v sobotu se vrátily domů, měla svým způsobem štěstí, že se dostala do rukou kriminálníkům, již šlo o výkupné. Jinak by jim hrozila i smrt, řekl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek v Otázkách Václava Moravce.

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká,zdroj: IHH

"Těm lidem šlo o výkupné, to znamená, že jim nešlo o to ta děvčata někde zavléci natrvalo nebo je zbavit života, což je svým způsobem vždycky pozitivní," uvedl Bělobrádek.

Česko však podle ministra vnitra Milana Chovance únoscům Hany Humpálové a Antonie Chrástecké nic nezaplatilo. Také bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v OVM řekl, že Česko v takových případech výkupné neplatí. Připustil však, že některé evropské státy to tajně dělají.

Podle pondělního vydání týdeníku Respekt však v minulosti vláda Bohuslava Sobotky o vyplacení výkupného za dívky jednala. Mělo prý jít o dva miliony dolarů. Podle Respektu únosci dovolili rodinám poslat dívkám například boty.

Poté, co zkrachovala mezinárodní diplomatická jednání, obrátily se matky dívek na muslimskou humanitární organizaci IHH. Ta využila svých rozsáhlých kontaktů v oblasti a po dvou měsících vyjednávání se jim podařilo dívky osvobodit.

Bělobrádek se však u Moravce shodl se Schwarzenbergem na tom, že český stát nepochybil, protože únosci se často ozývají třeba až po třech letech. "Tušili jsme, že to bude trvat dlouho," řekl exministr zahraničí.

"Hanku a Tonču" unesla skupina ozbrojenců v březnu 2013. Kdo za únosem stál, se však neví a neví to ani unesené Češky. Podle zástupce IHH Izzeta Şahina šlo o "ozbrojenou ilegální skupinu, ale není tak jasné, že byli napojeni na nějakou jinou dobře známou organizaci". 

Tagy: Česko Pákistán výkupné unesené Češky terorismus a násilí

Zdroje: ČTK,Respekt.cz