Český armádní speciál s Gazdíkem uvízl v Moskvě. Rusové ho odmítli pustit dál

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 10. 2015 19:44) - Aktuality autor: art

Na moskevském letišti Šeremeťjevo uvízl ve čtvrtek český armádní speciál s místopředsedou Poslanecké sněmovny Petrem Gazdíkem, který s českou delegací mířil do Uljanovska na otevření památníku padlým československým legionářům. Rusové na několik hodin zdrželi letadlo. Rusové podle českhého ministerstva zahraničí tvrdí, že to bylo jen nedorozumění. 

Český armádní speciál. Ilustrační snímek

Český armádní speciál. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Delegace později do Uljanovska odletěla, kvůli zdržení ale Gazdík v Uljanovsku nepředal ruským válečným veteránům české pamětní medaile. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že ruská strana považuje incident na letišti za nešťastné nedorozumění.

Do řešení záležitosti se zapojila mimo jiné Poslanecká sněmovna, české velvyslanectví v Moskvě a ministerstvo zahraničí ČR, vyrozuměn o události byl také prezident Miloš Zeman.

"Přestože bylo vše domluveno dlouho dopředu, ruská strana trvala na celní kontrole," uvedl Gazdík. Poté podle něj pracovníci letiště odmítli delegaci pustit zpět do letadla a její členové museli na letišti čekat zhruba pět hodin.

"Podle informací, které jsem získal od (českého) ministerstva zahraničí, došlo k přerušení cesty české delegace z administrativních důvodů, které se podařilo v součinnosti s ruskou stranou úspěšně odstranit," uvedl v prohlášení premiér Bohuslav Sobotka.

Gazdík ještě během čekání na letišti řekl, že v Moskvě bylo mezipřistání, aby na palubu letadla mohli nastoupit zástupci české ambasády v ruské metropoli. "Jediným sděleným oficiálním důvodem je to, že je nás více, než nás přiletělo. Lidé (z české ambasády) ale prošli bezpečnostní i pasovou kontrolou," dodal Gazdík. Události na letišti považuje za vážný incident, který by zasluhoval ostrou diplomatickou nótu ruské straně.

České ministerstvo zahraničí ale později přístup ruské strany k řešení situace ocenilo. "S ruskou stranou jsme nadále v kontaktu s cílem podrobně analyzovat nastalou situaci a zabránit obdobným nedorozuměním v budoucnu," uvedl úřad české diplomacie.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček řekl, že neví o žádném problému v česko-ruských vztazích, který by s dnešním zadržováním letu souvisel.

Ve středu, v předvečer incidentu, se v Moskvě konalo zasedání mezivládní česko-ruské komise pro válečné hroby. Ruská média dnes v této souvislosti zveřejnila prohlášení vedoucího ruské delegace Vladimira Popova o tom, že ruská strana je znepokojena možností odstranění památníku sovětského maršála Ivana Koněva v Praze.

Sochu, jejíž část před rokem neznámý pachatel natřel růžovou barvou, mnozí vnímají nejednoznačně vzhledem ke kontroverzní minulosti sovětského vojevůdce.

Maršál Koněv se na konci druhé světové války podílel na osvobození Prahy, v roce 1956 ale vedl krvavý útok sovětských vojsk proti maďarskému povstání. Působil v Berlíně v době budování zdi rozdělující město a v roce 1968 měl podíl na sovětské invazi do Československa.

Předseda české části mezivládní komise Eduard Stehlík potvrdil, že ruská strana ve středu na sporný osud Koněvova památníku upozornila. "Sdělili jsme ruské straně, že to není téma pro jednání komise, která se zabývá válečnými hroby, nikoli památníky," prohlásil Stehlík a dodal, že česká strana vzala ruské obavy na vědomí a bude o nich v Praze informovat.

Plukovník Stehlík rozhodně popřel, že by dnešní incident s Gazdíkovou delegací na moskevském letišti mohl se spory kolem Koněvova pomníku souviset. "Středeční jednání s ruskou stranou bylo veskrze korektní, tak pozitivní jednání jsme za poslední roky nezažili," konstatoval Stehlík.

Česká delegace vedená Gazdíkem, ve které jsou vedle místopředsedy dolní parlamentní komory také zástupci ministerstva obrany a Československé obce legionářské, dnes v Uljanovsku odhalila pomník československým legionářům a poklonila se i památce sovětských vojáků padlých ve druhé světové válce.

"Alespoň symbolicky jsme předali vedení města jednu pamětní medaili určenou veteránům," řekl ČTK telefonicky Gazdík. V pátek delegace odhalí legionářské památníky v povolžské Penze a v Syzrani.

Tagy: Rusko Česko domácí zahraniční politika česká diplomacie česko-ruské vztahy

Zdroje: ČTK