Česko zpřísnilo kvůli teroristické hrozbě bezpečnost na železnici

- Aktuality autor: Michal Polák

Bezpečnostní opatření kvůli možné hrozbě teroristického útoku na železniční dopravu v Evropě dnes zpřísnila i česká železnice. Dnes to řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. Konkrétní podobu opatření neupřesnil s tím, že po jejich zveřejnění by přestala být účinná. 

Železniční stanice v Kolíně

Železniční stanice v Kolíně,zdroj: Profimedia.cz

Varování týkající se možných útoků dostala SŽDC před několika dny od bezpečnostních složek. Pohotovost kvůli útokům mají už například v Německu. Podle Bezpečnostní informační služby ale Česku žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí.

"Přijali jsme bezpečnostní opatření a další opatření budou ještě následovat podle vývoje situace, jak se bude případné riziko upřesňovat," řekl Ptačinský. Opatření by měla mít preventivní charakter a cestující by je neměli nikterak pocítit. 

Varování pochází od americké NSA

Podle německého deníku Bild hrozí například sabotáže kolejí a elektrického vedení, ale také výbušniny na vysokorychlostních trasách, v tunelech nebo přímo ve vlacích. Varování má údajně pocházet z rozhovoru mezi vysoce postavenými členy Al-Káidy, který před několika týdny odposlechla americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA). Podle německého ministerstva vnitra se ale bezpečnostní situace v zemi nezhoršila a žádná bezpečnostní opatření, jak informoval Bild, přijata nebyla. 

Podle mluvčího BIS Jana Šuberta nemá tuzemská informační služba od zahraničních partnerů informace o tom, že by se případné nebezpečí mělo týkat právě ČR. Možné riziko pro Česko tak podle něj vyplývá pouze z toho, že země je členem euroatlantické civilizace, součástí široké mezinárodní protiteroristické koalice, členem NATO a přítelem USA. 

Tagy: terorismus Česko železniční doprava

Zdroje: ČTK