Česko zažívá další letní den, padají teplotní rekordy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku, ve středočeské Příbrami a v Žamberku na Orlickoústecku byly v sobotu odpoledne o několik desetin stupně Celsia překonány historické teplotní rekordy. Teploty v Česku šplhají nad 25 stupňů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ve Stráži v 15:00 naměřili 23,3 stupně, dosud nejvíce to bylo 22,5 stupně před čtyřmi roky. V Příbrami bylo 23,1 stupně, předchozí rekord byl hodně vousatý - a to z roku 1885. V Žamberku bylo 22,7 stupně, dosud nejvíce tam naměřili v roce 1943, a sice 21,9 stupně. Řekli to pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na jiných místech v Česku bylo ještě tepleji. Přes pětadvacet stupňů vyšplhala teplota v Doksanech,  na pražském Karlově či v Čáslavi naměřili v 16 hodin 24,4 respektive 24,6 stupně. Nejdéle měří teplotu v pražském Klementinu - tam ovšem zřejmě třiačtyřicet let starý rekord 28,5 stupně nepadne.

Slunečné počasí pomalu končí

Již v neděli se očekává zhoršení počasí, výraznější ochlazení pak přijde hned po Velikonocích. ČHMÚ na svém webu informuje, že slunečné počasí pomalu končí.

V neděli přibude oblačnost s místními přeháňkami a ojediněle i bouřkami. Četnější přeháňky očekávají meteorologové na severovýchodě a východě země, zejména v Jeseníkách a Beskydech mají být srážky intenzivnější a trvalejší. Naopak v Čechách bude přeháněk méně. Nejvyšší denní teploty klesnou o dva až čtyři stupně Celsia, do úterý se pak ochladí výrazněji, na denní maxima kolem 12 až 16 stupňů a bude pršet.

Tagy: počasí teplota rekordy teplo

Zdroje: ČTK