Česko zasáhly extrémní mrazy, padaly i rekordy

- Aktuality autor: red

V Šindelové na Sokolovsku klesla dnes ráno teplota ve dvou metrech nad zemí na minus 22,5 stupně Celsia. To bylo v letošním roce prozatím nejníže a od počátku zimy šlo o druhou nejnižší naměřenou teplotu.

Ještě níže klesla teplota 30. prosince, a to na 25,6 stupně Celsia. Oznámil to pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík.

Nízká teplota naměřená v Šindelová odpovídá podle Kovaříka ročnímu období a daným povětrnostním podmínkám. Na Sokolovsku se v noci obloha úplně vyjasnila, mráz do regionu přineslo severovýchodní proudění, kdy ledový vzduch takříkajíc zatekl do krajiny a při absenci větru se v ní udržel. "V úterý ráno bylo skoro 18 pod nulou, teď ještě více. Ale nyní už čekáme zvětšování oblačnosti, a tak se patrně bude oteplovat," dodal Kovařík.

Mrazivý rekord i na severu Moravy

Na Lysé hoře v Beskydech taktéž padl mrazivý rekord. Teploměry tam ráno okolo 08:00 naměřily minus 19,8 stupně Celsia. Dosavadní minimum pro dnešní den bylo 17,6 stupně pod nulou v roce 1986. Potvrdila to pracovnice ČHMÚ v Ostravě-Porubě s tím, že na Lysé hoře se teploty měří od roku 1934.

Celkový rekord pro Moravskoslezský ale pro dnešní den překonán nebyl. Dosud nejchladněji bylo v roce 1954 v Opavě - Oticích. Tam rtuť v teploměrech tehdy poklesla až na minus 24,5 stupně Celsia. Dnešní teploty v Opavě ale do rekordu měly daleko. "Tamní stanice dnes naměřila minus 11,7 stupně Celsia," doplnila pracovnice ostravského ČHMÚ.

Dodala, že měřící stanice v Opavě - Oticích drží i zcela opačný rekord. Právě tam totiž hydrometeorologové naměřili i nejvyšší maxima. "Během 23. února 1990 bylo 17,2 stupně Celsia. Tyto teploty ale nebyly z rána. Neměřili jsme je v průběhu dne," vysvětlila.

Tagy: počasí mráz

Zdroje: ČTK