Česko zadrželo za tři dny na 200 nelegálů. Strach z migrantů v Evropě roste

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 8. 2015 17:08) - Aktuality autor: pal

Počet nelegálních uprchlíků, kteří byli zadrženi na českém území, roste. Jenom o víkendu se české policii podařilo odhalit 197 migrantů. Zatím nejvíc jich bylo zadrženo v neděli. Šlo o 46 migrantů. Od poloviny června, kdy byly zavedeny přísné kontroly, se v Česku podařilo odhalit 996 uprchlíků. Problémy s přílivem ilegálním migrantů mají i další evropské země. 

Od poloviny června se v Česku podařilo odhalit 996 nelegálních uprchlíků

Od poloviny června se v Česku podařilo odhalit 996 nelegálních uprchlíků,zdroj: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Mezi zadrženými jsou zejména občané Sýrie, dále Iráčané a Afghánci. Většina lidí se do Česka dostává z Řecka přes Maďarsko a Rakousko a téměř všichni uvádějí jako svůj cíl Německo.

O možném zpřísnění kontroly hranic by mohla vláda jednat podle ministra Chovance 20. srpna. Prezident Miloš Zeman v neděli uvedl, že armáda je schopna poslat na hranice asi 1500 vojáků.

V Česku se budou navyšovat kapacity v zařízení pro uprchlíky

V zařízení Bělá pod Bezdězem je nyní umístěno 467 cizinců, v Zastávce u Brna 194. O navýšení kapacit, případně o otevření dalšího objektu bude podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové v těchto dnech jednat ministerstvo vnitra.

V polovině července vláda schválila otevření záchytných zařízení v Balkové na Plzeňsku a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Rozšířila také kapacity v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem.

Do konce roku mají vzniknout nová zařízení, čímž by se vytvořilo dalších 1200 míst. Ministerstvo vnitra očekává, že letos přijde do Česka kolem 3500 nelegálních migrantů, příští rok by jich mělo být pět až sedm tisíc.

O azyl v Česku žádají jenom jednotlivci 

Ze stovek nelegálních uprchlíků zadržených na území České republiky požádali o azyl pouze jednotlivci. Novinářům to dnes během prohlídky Pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku řekla zástupkyně ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná.

Podle ní v České republice od začátku roku do dneška požádalo o azyl 885 lidí, kteří se dostali do přijímacího střediska v Zastávce a následně do pobytových středisek v Kostelci nad Orlicí či Havířově.

"To číslo je vyšší než v minulých letech, ale ne nějak dramaticky. Například za celý rok v roce 2013 to bylo 800 žadatelů a v loňském roce 1100 žadatelů o azyl," řekla Novotná. Téměř polovinu z žadatelů o azyl v České republice tvoří lidé z Ukrajiny.

Přílivu imigrantu musí čelit i Francie

Dalších 1700 běženců se v noci z neděle na pondělí pokusilo proniknout do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Oznámila to policie ve francouzském Calais.

Zhruba tisícovku jich policisté od ústí tunelu vytlačili, zbytek pronásledují. Jeden strážce pořádku byl při zásahu zraněn, když ho súdánský imigrant zasáhl kamenem do tváře.

Podle francouzských úřadů se počet běženců, kteří se touto cestou snaží dostat do Spojeného království, během víkendu snížil.

Zatímco uprostřed minulého týdne evidovali policisté zhruba tisícovku běženců denně, v minulých dvou dnech jich nebylo víc než 400 denně.

Británie chystá tvrdá opatření

Britští majitelé bytů a domů budou muset vykázat ty migranty, kteří ztratí právo žít v Británii. Vyplývá to z nových podmínek, jež mají být zahrnuty do zákona o imigraci, informoval o tom  zpravodajský server BBC News.

Těm, kdo nelegální migranty nevykážou, anebo si předem nezjistí jejich status, může v případě opakovaného prohřešku hrozit až pětileté vězení. Tímto způsobem chce vláda zakročit proti majitelům nemovitostí, kteří vydělávají na nelegální migraci.

Vláda také hodlá ukončit finanční podporu pro neúspěšné žadatele o azyl. Zhruba 10 tisíc migrantů nadále dostává příspěvek 36 liber týdně (asi 1400 Kč) z peněz daňových poplatníků, přestože byla jejich žádost o azyl zamítnuta. Příspěvek je jim vyplácen díky tomu, že v Británii žijí se svou rodinou.

Tagy: Česko domácí policie ČR cizinecká policie uprchlická krize

Zdroje: ČTK