Česko pod sněhem: Silnice jsou sjízdné s velkou opatrností

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZUJEME. V Libereckém kraji napadlo místy až 30 centimetrů nového sněhu, nejvíc sněžilo na Jablonecku a Liberecku. Všechny silnice jsou průjezdné a sjízdné, i na hlavních tazích ale leží vrstva rozbředlého sněhu. Motoristé by měli jezdit se zvýšenou opatrností. Potíže mohou mít kamiony ve stoupáních, aktuálně ale žádné problémy hlášeny nejsou, řekl dnes Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. 

Počasí v Česku

Počasí v Česku,zdroj: Mediafax

V Libereckém kraji se postupně vyjasňuje a přestalo sněžit. Teploty se pohybují kolem čtyř až osmi stupňů pod bodem mrazu. Fouká slabý vítr, který může na silnicích vytvářet sněhové jazyky. Pozor by si proto měli dát podle Pospíšila motoristé na silnicích třetích tříd v okolí České Lípy. Jazyky a závěje se však mohou tvořit i na horských silnicích v Jizerských horách a v Krkonoších. 

Na komunikacích nižších tříd a v horách leží ujetá vrstva sněhu. Silnice jsou zúžené sněhovými mantinely a motoristé by tam měli zpomalit. Řidiči bez zimní výbavy by na silnice v Libereckém kraji neměli vyjíždět. Do hor doporučují silničáři přibalit i sněhové řetězy.

Silný nárazový vítr

Na všech silnicích v Pardubickém kraji dnes leží sníh. Na větších komunikacích je po solení rozbředlý, na dalších ujetý. Místy také vznikají sněhové jazyky, upozorňuje Správa a údržba silnic Pardubického kraje. 

Vítr je vytváří hlavně v okolí Hlinska, Holic, Litomyšle a Moravské Třebové. Vyskytují se rovněž na Orlickoústecku, u Vysokého Mýta či Skutču a v Železných horách. 

Dnes ráno bylo v regionu zataženo, na většině území sněžilo. Často foukal silný až nárazový vítr. Teploty klesly až na minus devět stupňů.

Jízdu po středočeských silnicích místy komplikuje sněžení a silný vítr. Řidiči by měli být opatrní zejména na vedlejších komunikacích, na nichž se vyskytuje uježděná vrstva sněhu. Zvýšenou obezřetnost cestáři doporučují i na hlavních tazích, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. 

Sněžení je po ránu hlášeno na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a v okolí Prahy. Ve všech těchto okresech silničáři upozorňují i na silný vítr. S ujetou vrstvou sněhu musejí motoristé počítat na Rakovnicku. Podobné je to na Benešovsku, Berounsku, Kladensku a Příbramsku, kde je však uježděná vrstva kryta posypem. 

Řidiči ráno havarovali například v Berouně, kde se srazila dvě osobní auta. Policie vyšetřuje také nehodu na rychlostní silnici R10 u Loukova na Mladoboleslavsku, kde před sjezdem na Březinu havarovalo osobní auto. Jeden jízdní pruh byl kvůli odstraňování následků nehody uzavřen. Obě kolize se obešly bez zranění. 

Teploty v kraji se pohybují od minus 11 do minus čtyř stupňů Celsia, na většině území je viditelnost bez omezení.

Celý den pod nulou

Silnice v Karlovarském kraji jsou vymrzlé a místy mohou namrzat. Zatímco silnice prvních tříd jsou po chemickém ošetření většinou holé nebo jen se zbytky sněhu, na vedlejších silnicích se řidiči dnes musejí připravit na rozbředlý sníh nebo i vrstvu ujetého sněhu. 

Teploty se dnes ráno v kraji pohybovaly od minus 15 do minus osmi stupňů. "Nejnižší teploty byly v okolí Krásného Jezu u Bečova. Ale pod nulou by měly zůstat teploty po celý den," uvedl vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka. 

Podle něj by si řidiči měli dát pozor hlavně na místech, kde se nesolí a pod vrstvou napadaného sněhu se mohou vyskytovat ledové plotny. V regionu se vyskytují i drobné sněhové přeháňky. Objevily se už i první nehody. Ráno havarovalo osobní auto na silnice mezi Dolním Rychnovem a Březovou na Sokolovsku.

Tagy: počasí Pardubice Liberec silnice sníh

Zdroje: ČTK