Česko odsoudilo násilí syrského režimu, vyzvalo k jeho zastavení

- Aktuality autor: red

Česká republika odsoudila brutální útoky syrského režimu proti demonstrantům ve městě Hamá, kde si vyžádaly oběti na životech civilistů, a vyzvala k okamžitému zastavení násilí. Ministerstvo zahraničí dnes sdělilo, že syrské vedení nese za svůj postup vůči obyvatelstvu plnou zodpovědnost. Syrská armáda krvavě potlačuje povstání proti režimu v několika městech.

"Česká republika znovu vyzývá k okamžitému a ověřitelnému zastavení všech násilných operací ozbrojených složek proti demonstrantům a k dodržování základních lidských práv, zejména práva na život a práva na svobodu slova a shromažďování," uvedlo ministerstvo.

Současně zdůraznilo, že podporuje země, které usilují o přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by vyzvala syrskou vládu k okamžitému ukončení násilí, respektování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva a bude požadovat svobodu médií. Praha také považuje za nepřijatelné, aby byli ze Sýrii vypovídáni zahraniční novináři.

V bojích u Hamá dosáhl celkový počet civilních obětí podle neověřených údajů až 130. Oběti na životech jsou hlášeny i z dalších míst.

K většímu tlaku na Sýrii kvůli tamní situaci v červenci vyzvali také zástupci Tolerance a občanské společnosti, Amnesty International ČR, Berkatu, Formace a Českého helsinského výboru.

Tagy: Sýrie oběti utoky nesouhlas režim

Zdroje: ČTK