Česko nedostane dotace, dokud se nevyřeší Babišova kauza

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 13. 12. 2018 10:05) - Aktuality autor: ave

Evropská komise pozastavuje dotace pro Česko. Důvodem je možný střet zájmů Andreje Babiše.

Já a střet zájmů? To nemyslíte vážně

Já a střet zájmů? To nemyslíte vážně,zdroj: Profimedia.cz

Dokud nebude vyjasněna situace kolem možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, nebude Evropská komise vyplácet Česku žádné dotace. Prohlásil to ve středu komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger během debaty v Evropském parlamentu.

Komisař také informoval, že od 2. srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly Česku poskytnuty dotace. Většina europoslanců v debatě vyzvala komisi, aby vůči Babišovi zaujala přísný postoj, podle jiných by mělo Česko dostat šanci napravit situaci bez tlaku europoslanců.

Komisař Oettinger poslance informoval, že údaje o zastavení dotací zaslal české vládě v dopise, v němž ji vyzval k urychlené nápravě situace.

Evropský parlament ve středu projednával bod s názvem "Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v České republice" na podnět klubu Zelených, který Babiše kritizuje na základě studie právní služby Evropské komise.

Služba dospěla koncem listopadu k závěru, že český premiér s ohledem na zmíněná nová pravidla stále profituje z činnosti Agrofertu, ačkoli jej převedl do svěřenského fondu. Spolu se Zelenými se na textu rezoluce vyzývající komisi mimo jiné k zastavení dotací holdingu Agrofert, o níž budou poslanci hlasovat ve čtvrtek, podílela lidovecká poslankyně Ingeborg Grässelová.

"Vítáme studii právní služby a dopis (komise Babišovi), ale požadujeme činy. Žádné další peníze Agrofertu, dokud je narušena hospodářská soutěž," řekla dnes poslankyně, která se Babišovým vztahem k Agrofertu a jeho čerpáním dotací zabývá dlouhodobě. Český premiér, který v dopise komisi slíbil situaci řešit, podle poslankyně minulosti již několikrát podobné sliby dal, ale nikdy nedodržel.

Ze dvou desítek poslanců, kteří v následné mnohdy emotivní diskusi vyjádřili svůj pohled na čerpání evropských dotací firmami kolem českého premiéra, byla téměř polovina Čechů.

Zástupci TOP 09, KDU-ČSL či ODS vesměs vyzývali komisi k rázným krokům, které podle nich mají zabránit zneužívání evropských peněz. "Špinavé prádlo se sice má prát doma, ale v tomto případě jde o peníze z evropského rozpočtu a to je potřeba řešit zde," prohlásil občanský demokrat Jan Zahradil na výtku jednoho z diskutujících politiků, zda by se český případ neměl primárně řešit na domácí půdě.

K tomu vyzývaly například poslankyně Babišova hnutí ANO či komunisté, podle nichž nedostaly české orgány dostatek času k vyřešení případu.

"Česká policie, státní zastupitelství a soudy jsou nezávislé a mohou jednat... Politický tlak nezávislosti, stejně jako nikdy v minulosti, nepomůže," prohlásila komunistická poslankyně Kateřina Konečná.

Samotný Babiš, podle něhož je česká vláda v kontaktu s komisí a celou záležitost se snaží vyřešit, ve středu označil snahu přijmout rezoluci za poškozování Česka, k němuž poslance vede touha zviditelnit se před květnovými volbami do Evropského palamentu.

Poslanec za TOP 09 a bývalý český ministr financí Miroslav Kalousek na twitteru upozornil, že zastavení dotací pro Agrofert z unie automaticky neznamená, že firma peníze nedostane. "Aby bylo jasno: Neexistuje žádný vztah EU-Agrofert. Peníze Agrofertu platí Česká republika a pak je účtuje EU," napsal. Propad příjmů podle něj bude mít Česko.

Tagy: dotace Česko domácí Evropská unie evropský parlament Evropská komise Agrofert česká politika evropské dotace

Zdroje: ČTK