Česko nabídne Pobaltí protiletadlové komplety

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Česko pomůže pobaltským republikám s protivzdušnou obranou, pokud o to požádají. V bruselském sídlu NATO to v úterý oznámil ministr obrany Martin Stropnický. Nabídkou protiletadlových kompletů reagoval na obavy pobaltských republik před operacemi Ruska.

Ministr obrany Martin Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický,zdroj: Profimedia.cz

Stropnický před zahájením jednání ministrů obrany aliance připomněl, že Praha již v reakci na ruskou hrozbu prodloužila podzimní misi českých stíhačů s letouny Gripen na Islandu ze tří na devět týdnů. "Máme i jiné kapacity. Protivzdušnou obranu jsme schopni poskytnout v jisté míře baltským státům na požádání," řekl Stropický. 

Podle ministrova mluvčího Jana Pejška v současné době cvičí čeští protiletadloví střelci právě na baltské střelnici v Polsku. Vybaveni jsou protiletadlovými zařízeními KUB, kterými střílí na upravené letecké rakety.

"V prvních deseti sekundách bezprostředně po odpálení z letounového nosiče raketa zrychluje až na 750 metrů za sekundu. Pravděpodobnost zničení cíle je zaručena do maximální rychlosti 600 metrů za sekundu," uvedl pro web ministerstva obrany jeden z instruktorů střelby František Hammerbauer. 

O protiletadlovém komplexu KUB, známém pod přezdívkou "tři prsty smrti" armádní odborníci hovoří jako o zastaralém. Ministerstvo obrany by jej v budoucnu rádo nahradilo novějším systémem. 

Tagy: Rusko Pobaltí Martin Stropnický

Zdroje: ČTK