Česko možná pošle samopaly Kurdům, které ostřeluje Turecko

- Aktuality autor: art

Česko by mohlo poskytnout samopaly Kurům, kteří válčí na iráckém území s Islámským státem, oznámil ministr obrany Martin Stropnický. S kurdskými separatisty, kteří se na válce s IS podílejí významným způsobem, ovšem již dlouhá léta bojuje Turecko, členská země NATO. Tábory kurdské povstalecké Strany kurdských pracujících leží právě na severu Iráku. Česko už v minulosti poskytlo Kurdům pomoc. 

Kurdský bojovník z PKK na severu Iráku. Ilustrační snímek

Kurdský bojovník z PKK na severu Iráku. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

"Velmi konkrétně uvažujeme o další zásilce, tentokrát už zbraní pro Kurdy. Mohly by to být samopaly, to je velmi pravděpodobné. Budeme o tom jednat s Američany, protože potřebujeme přepravce," řekl Stropnický.

Česká vláda už loni v srpnu schválila darování munice ze starších armádních zásob Kurdům v hodnotě 41 milionů korun. Do Iráku poté putovalo prostřednictvím Kurdské regionální rady přes osm milionů kulometných nábojů ráže 7,62 milimetru a více než 5000 nábojů do protitankového granátometu RPG-7.

Letos v červenci česká vláda rozhodla o dodání zbylých více než deseti milionů puškových nábojů ráže 7,62 milimetru do samopalů typu Kalašnikov a 5000 ručních granátů.

Turecko nedávno obnovilo boje s PKK po období relativního klidu, kdy to vypadalo, že by dlouholetý konflikt mohl najít udržitelné mírové řešení. Kurdští rebelové se dokonce úplně stáhli z východního Turecka na iráckou stranu.

Kartami však zamíchal nástup IS na scénu. Kurdové byli dlouhou dobu prakticky jedinou silou, která kladla islamistům odpor, a to jak na iráckém, tak i na syrském území. Ankara tomu přihlížela s nelibostí a obavami, až nakonec začala bombardovat kurdské pozice. 

Turci oficiálně bojují "pouze" s PKK, strach v nich však vyvolávají i mírumilovní Kurdové, kteří s rebely zpravidla sympatizují, nebo v jejich řadách mají některého z příbuzných. 

Tagy: Česko zahraničí Turecko domácí Irák česká vláda Strana kurdských pracujících (PKK) boje s Islámským státem Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK,Vlastní