Česko má v EU nejnižší podíl lidí ohrožených chudobou

- Aktuality autor: Jan Pastor

Česko má v EU nejnižší podíl lidí, které ohrožuje chudoba. Přesto hrozí každému jedenáctému Čechovi a Češce. Šest procent obyvatel pak žije v domácnosti, kde někdo nemá práci. Tato situace je ale lepší jen ve dvou státech sedmadvacítky. Vyplývá to z údajů z roku 2010, které dnes ČTK poskytlo ministerstvo práce. O boji proti chudobě dnes v Bruselu jednají ministři práce a sociálních věcí členských států.

"ČR patří v této oblasti mezi státy EU s nejlepšími výsledky. Míra ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením v ČR v roce 2010 dosahovala lepších hodnot než ve všech starých členských státech," uvedla mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová.

Unie si předloni stanovila, že by do deseti let chtěla z ohrožení chudobou či odsunem na okraj společnosti dostat 20 milionů lidí. Rozhodla se sledovat podíl těch, co mají nízké příjmy, jsou bez majetku a v nedostatku a žijí v domácnostech, které postihla nezaměstnanost.

Chudoba ohrožovala 16 procent lidí

Podle výsledků z roku 2010 hrozila chudoba či odsun na okraj společnosti 115,5 milionu obyvatel EU, tedy skoro čtvrtině. Chudoba kvůli nízkým příjmům ohrožovala 16 procent lidí. Materiálním nedostatkem trpělo osm procent populace. Desetina osob žila v domácnosti, kde někdo neměl práci. Česko je pod průměrem sedmadvacítky. Chudoba a sociální vyloučení viselo nad 14 procenty obyvatel. Devět procent lidí spadlo na hranici chudoby. Krize tak stav zhoršila. Před ní to bylo osm procent osob. V nedostatku žilo ale už šest procent lidí. Stejný podíl Čechů a Češek bydlel v domácnosti "s velmi nízkou pracovní intenzitou".

Stav se v jednotlivých státech liší. Zatímco na východě jsou lidé často bez majetku a žijí v nedostatku, na západě a severu sedmadvacítky je trápí hlavně ztráta práce. Česká situace se podobá spíš stavu ve vyspělých západních a severních zemích.

V ČR je na hranici chudoby každý jedenáctý

Chudoba i sociální vyloučení hrozí víc než dvěma pětinám Bulharů, čtvrtině Španělů a Italů, pětině Estonců a Němců, třem z deseti Maďarů, 16 procentům Rakušanů. O málo hůř než Česko je na tom s 15 procenty ohrožených Nizozemsko a Švédsko. Zatímco v ČR je na hranici chudoby každý jedenáctý, v Bulharsku, Rumunsku, Řecku, Španělsku, Lotyšsku či Litvě je to každý pátý člověk. Menší podíl lidí v materiálním nedostatku než v Česku je ve většině starých členských států EU, ve Slovinsku a na Maltě. Podíl lidí, kteří žijí v domácnosti poznamenané nezaměstnaností, je nejnižší ve Švédsku a Lucembursku. Po nich jen s malým odstupem následuje ČR.

Cestou k překonání chudoby je zvýšení zaměstnanosti, a to hlavně u lidí s nízkou kvalifikací a na okraji společnosti. Pomoci může také sociální síť. I výdaje na dávky musejí být ale udržitelné, podotkla Plívová. Výsledky debaty ministrů práce členských států o letošní strategii boje s chudobou a nezaměstnaností předloží dánské předsednictví 1. března.

Tagy: EU chudoba

Zdroje: ČTK