Česko má oficiálně novou vládu, která má dle Zemana ihned začít pracovat

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Pražském hradě vládu premiéra Jiřího Rusnoka. Její členy označil za odborníky, kteří mohou hned začít pracovat. Zdůraznil, že jedním z úkolů nové vlády bude zabránit politickým tlakům při nynějším vyšetřování kauz, které vedly k pádu předchozí koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Vznik úřednického kabinetu prosadila hlava státu proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně. 

Rusnok s Fischerem

Rusnok s Fischerem,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Není tedy dopředu jisté, že vláda dokáže v dolní parlamentní komoře získat potřebnou důvěru. Rusnok o ní chce se stranami, které se na vzniku kabinetu poprvé v historii samostatné ČR vůbec nepodílely, ještě jednat. 

Ministři po jmenování zapózovali na dolní podestě Pacassiho schodiště pro společnou fotografii, s prezidentem se rozloučili a odjeli do Lán, kde položí květiny na hrob prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. 

Postoj dosavadní pravicové koalice naznačila předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, když opustila Trůnní sál, kde se jmenování odehrávalo, ještě před slavnostním přípitkem. České televizi pak řekla, že ve chvíli, kdy nehodlá vládě vyslovit důvěru, protože vláda i prezident obešli Parlament, není správné, aby "se tam s nimi poplácávala po zádech a usmívala se". Němcová zdůraznila, že vláda má svou legitimitu odvíjet právě od Sněmovny. Z členů vlády kritizovala hlavně nového ministra financí Jana Fischera. Kvůli tomu, jak těsně před svým vládním angažmá vyřešil dluhy z prezidentské kampaně, označila vládu za "toxickou". 

Zeman věří v úbytek afér

Zeman poté, co vládu jmenoval a ministři složili ústavou předepsaný slib, podotkl, že kabinet má před sebou řadu úkolů, vypíchl to, že by měl zabránit tlakům na ovlivnění vyšetřování závažných kauz a plně respektovat nezávislost policie a státních zástupců. "To, zda postup vyšetřování byl přiměřený, nemůže rozhodnout vláda, nemohou rozhodnout politici. Mohou to rozhodnout pouze a jedině nezávislé soudy," řekl Zeman. Věří, že se "aféry nebudou zametat pod koberec a že z mafiánů se pod politickým tlakem nebudou stávat nevinní občané". 

Prezident poté, co vládu jmenoval, poděkoval ministrům za odvahu s jakou účast v kabinetu přijali. "Vím, že mnozí z vás opustili lépe placená zaměstnání, aby pracovali pro naši zemi," řekl. Ministři jsou podle něj odborníci, kteří znají problematiku svých resortů a nemusí se s ní seznamovat. Právě erudice některých kandidátů na ministry byla v minulých dnech zpochybňována. 

"Nenechte se otrávit mediální kritikou závistivých hlupáků, kteří sami nikdy nic v životě pořádného neudělali. Snažte se, aby vaše práce byla úspěšná," pokračoval prezident. Hradní kancléř Vratislav Mynář ČT řekl, že se Zeman chystá na hlasování o důvěře vládě do Sněmovny. 

Rusnok podle Zemana splnil svůj slib a vládu sestavil do 14 dnů, jak se zavázal. "V české politice je málo politiků, kteří dodržují své slovo, a o to více si toho vážím," poznamenal prezident. 

V patnáctičlenné úřednické vládě budou někteří lidé, kteří mají blízko k prezidentu Zemanovi. Ministryní spravedlnosti a jedinou ženou v sestavě bude někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, vicepremiérem a ministrem vnitra Martin Pecina. Benešová a další dva členové vlády, nový šéf diplomacie Jan Kohout a nový ministr práce a sociálních věcí František Koníček, byli dosud členové ČSSD, která nový kabinet nepodporuje. Benešová členství ve straně přerušila k dnešku, Kohout a Koníček už dříve. 

Pozornost také vzbudila volba někdejšího předsedy úřednické vlády a neúspěšného prezidentského kandidáta Fischera, který bude vedle ministra financí také vicepremiérem. Fischer v podstatě současně s oznámením svého vládního působení splatil milionové dluhy za neúspěšnou prezidentskou kampaň. Jediným ministrem, který zůstal z Nečasova kabinetu, je šéf obrany Vlastimil Picek.

Tagy: premiér Rusnok nová vláda

Zdroje: ČTK