Česko má 15 nových kandidátů na seznam UNESCO

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Český stát by rád zvrátil stagnaci, která už skoro deset let provází počet památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO. ČR má na tomto prestižním seznamu 12 zápisů, od prvních tří letos uplynulo 20 let, ale od roku 2003 žádná nová památka na seznam nepřibyla. Přestože je počet českých památek dvojnásobný, než kolik činí průměr zemí, které zápisy mají, chtěli by je Češi získávat i nadále. Aspirantů je 15.

Na dnešní konferenci pořádané u příležitosti 40. výročí podepsání Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO to řekl ředitel odboru památkové péče ministerstva kultury Jiří Vajčner. Památky, která každá země zamýšlí na seznam přihlásit, obsahuje takzvaný indikativní seznam. Bez toho, že by památka aspoň rok před podáním žádosti na seznamu byla, ji zapsat nelze, uvedl. ČR má takový seznam od roku 1991, naposledy na něj byla letos zanesena Hornická kulturní krajina Krušnohoří.

To je také podle Vajčnera jeden ze čtyř kulturních statků, kolem nichž se dnes nejvíce děje, a tudíž by se o jejich zápis na seznam mohlo brzy požádat. Patří k nim ještě západočeský lázeňský trojúhelník, archeoskanzen Mikulčice-Kopčany a třeboňské rybníky. Pro výbor UNESCO je nyní při posuzování žádostí mimo jiné důležité, zda se nominace připravují ve spolupráci s další zemí - tak je tomu v případě Mikulčic, lázní i Krušnohoří.

Hotel na Ještědu či Plečnikův kostel na Vinohradech

Rozpracovanou nominační dokumentaci dále mají vysílač a hotel na Ještědu, pevnost Terezín a rozšíření historického jádra Prahy zejména o Plečnikův kostel na Vinohradech, Müllerovu vilu, Břevnovský klášter a letohrádek Hvězdu. V podobné fázi příprav je podle Vajčnera také nominace technické památky související se zpracováním chmele v Žatci a kulturní krajina spojená s hřebčínem v Kladrubech.

Naopak zatím "neaktivní" jsou nominace Karlštejna či Slavonic, které podle Vajčnera doplatily na velký počet předchozích zápisů za ČR; byly staženy z projednávání Výborem UNESCO. Stejně dopadla ruční papírna ve Velkých Losinách, která spadla do "tematické pasti". Pokud se doporučuje nominaci doplnit o památku podobnou, v tomto případě se to těžko hledá, uvedl. Indikativní seznam doplňuje Braunův Betlém, industriální stavby v Ostravě a lázně v Luhačovicích.

Tagy: ochrana UNESCO památka

Zdroje: ČTK