Česko konečně zná jméno ministra obrany. Peake dupe nesouhlasem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 3. 2013 18:46) - Aktuality autor: Michal Polák

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi, aby ministrem obrany jmenoval prvního náměstka na ministerstvu Vlastimila Picka. Podle premiéra Picek zcela vyhovuje jeho představě nestranického odborníka, který má všechny předpoklady zastávat funkci ministra.

Miloš Zeman, Petr Nečas

Miloš Zeman, Petr Nečas,zdroj: Mediafax

 Zeman dal už v pátek najevo, že mu Picek jako ministr vyhovuje, do funkce ho jmenuje v úterý. Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) s rozhodnutím nesouhlasí. Nečas dodal, že výroky Peake vnímá jako zástupné a osobně motivované. 

Picek ministerstvo obrany fakticky vedl od té doby, co z ministerského křesla musela po pouhých osmi dnech ve funkci loni v prosinci odejít Peake. "Uplynulé tři měsíce dokázaly, že je schopen plnohodnotně zastupovat resort doma i v zahraničí," míní Nečas, který byl po tu dobu prezidentem pověřen řízením ministerstva. 

Zeman v pátek naznačil, že předpokládá Pickovo jmenování. "Budu zcela upřímně blahopřát panu premiérovi k velmi dobrému výběru," poznamenal v této souvislosti v Ostravě na sjezdu ČSSD. 

Naplňuje se tak scénář, o kterém informovaly zdroje z vládní koalice už minulý týden. Tehdy koaliční TOP 09 stáhla své předchozí výhrady vůči bývalému náčelníkovi generálního štábu Pickovi. 

Peake je rozlobená

Se jmenováním Picka však má stále problém vicepremiérka Peake. "Ministerstvo zkrátka bude řídit ten, co jej měl řídit, když jsem tam byla já. Zkrátka si přestaneme na něco hrát," řekla dnes. Premiér jí své rozhodnutí oznámil dnes. "My s tím nesouhlasíme, ale nemáme žádné ústavní instrumenty, jak mu v tom zabránit," uvedla. Spolupracovat s Pickem na jednání vlády jí prý nebude činit problém. 

Podle vicepremiérky je zvláštní, že Nečas porušil princip, který si sám stanovil. Předseda vlády dříve prohlašoval, že do funkce ministra obrany hledá nestranického odborníka, se kterým budou souhlasit všichni tři koaliční partneři. 

Hned na počátku svého krátkého působení na ministerstvu obrany se Peake Picka zbavila, do funkce jej pak vrátil Nečas, když řízení resortu převzal.

Picek je špatný kandidát

Podle Peake je Picek špatný kandidát nejen kvůli tomu, že jde o bývalého vojáka. Vicepremiérka dnes připomněla jeho vstup do KSČ i chování v případě sporného nákupu transportních letadel CASA. 

Nečas dnes v podvečer uvedl, že každý důstojník, který se stal náčelníkem generálního štábu, byl před rokem 1989 členem KSČ. "Dosáhnutí určitého stupně důstojnických hodností, které pak umožnily v následujících letech postup na funkci náčelníka generálního štábu, bylo toho důsledkem. Nijak to neobhajuji, jenom to suše analyticky konstatuji," řekl Nečas

Premiér poznamenal, že členství Picka v předlistopadové komunistické straně není novým faktem a nijak mu v minulosti nebránil ve výkonu funkcí. "Argumenty paní Peake podle mě nemají věcný politický charakter a nijak neovlivní mé rozhodnutí jmenovat pana Picka ministrem obrany," uvedl Nečas.

Tagy: Ministerstvo obrany

Zdroje: ČTK