Česko je pro uprchlíky tranzitní zemí. O azyl požádalo 60 Syřanů, informuje Chovanec

- Aktuality autor: pal

O azyl v Česku zatím požádalo 60 Syřanů, většina uprchlíků míří dál na západ. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec, který v neděli společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou a policejním prezidentem Tomášem Tuhým navštívil přijímací zařízení pro uprchlíky v Zastávce u Brna. Podle Chovance se ukazuje, že Česko je pouze tranzitní zemí a uprchlíci směřují častěji do Německa. Policie v současné době denně zachytí desítky uprchlíků. Přesné číslo ale ministr neuvedl. Německo je pro uprchlíky stále atraktivní. V sobotu sem dorazilo 11 tisíc a v neděli 2 tisíce uprchlíků z Rakouska.

Ministr Milan Chovanec potvrdil, že v Česku požádalo o azyl 60 Syřanů

Ministr Milan Chovanec potvrdil, že v Česku požádalo o azyl 60 Syřanů,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Sobotka, Chovanec i policejní prezident Tomáš Tuhý navštívili zařízení v Zastávce, které má kapacitu 216 míst a v současné době je obsazeno asi 170 běženci. Uprchlíci návštěvy využili a v hloučcích skandovali "freedom" (svoboda).

Poukazovali na to, že chtějí dál na západ. Čeští policisté ale jednají podle zákona a zadržují všechny cizince, kteří nemají povolení k pobytu nebo ke vstupu na území ČR. Policisté denně zajistí desítky uprchlíků.

Rekordní počet jich našli v srpnu ve vlaku v Břeclavi, který mířil z Maďarska do Německa. Tehdy jich zajistili přes 200.

Česká policie má situace pod kontrolou, uvedl premiér

"Analyzovali jsme současnou situaci a polovinu migrantů tvoří lidé ze Sýrie. Dále jsou tam občané Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Bangladéše. Policie má situaci pod kontrolou a na základě analýzy není nutné nasazovat armádu," řekl Sobotka.

Chovanec už dříve uvedl, že by armáda zasáhla až v případě, kdyby se počet zajištěných uprchlíků za den pohyboval okolo tisíce.

Podle Chovance by se měla situace zlepšit, až Maďarsko dokončí oplocení své jižní hranice a přijme taková opatření v zákonech, která povedou k omezení uprchlické vlny.

"Tím se dostaneme na okraj migračních tras a počet běženců bude klesat. Nejsme jejich cílovou zemí, nejsme u nich oblíbení, protože ví, že je zadržíme a umístíme do zařízení," dodal.

Rakušané převezli několik tisíc migrantů do Německa

Rakouské dráhy (ÖBB) za sobotu převezly zhruba 11 tisíc migrantů ve směru na Německo. 

Podle policie a dobročinné organizace Caritas strávilo asi 1000 uprchlíků noc ze soboty na neděli v okolí vídeňského Západního nádraží.

Zástupci ÖBB a Caritas také poděkovali těm, kteří přinesli dary do sbírky pro uprchlíky, žádné další věci už ale nepřijímají. Řada Vídeňanů také nechala migranty přespat u sebe doma.

Ve spolkové zemi Burgenland, která hraničí s Maďarskem, je v různých ubytovnách asi 1500 migrantů. Podle policie chtějí ještě dnes pokračovat do Vídně.

Tagy: Česko Ministerstvo vnitra domácí český premiér uprchlická krize

Zdroje: ČTK