Česko je podle Rady Evropy korupční ráj, protikorupční doporučení nepřijímá

- Aktuality autor: str

Protikorupční skupina Rady Evropy kritizovala Česko v oblastech financování politických stran a boje proti korupci. Ze 13 doporučení podle ní ČR uspokojivě splnila jen jedno, tři přijala částečně a devět vůbec. České protikorupční organizace jsou s Radou za jedno. Vláda to ovšem odmítá.

Korupčníci to u nás mají nadále snadné

Korupčníci to u nás mají nadále snadné,zdroj: ThinkStock

Konstatování rady přitom není nikterak nové. Protikorupční skupina Rady Evropy (GRECO) zveřejnila doporučení v boji proti korupci už v roce 2011. Míra jejich plnění je u nás označována za "globálně neuspokojivou" a pokrok v přijímání opatření potom za "velmi malý" a "nedostatečný".

Česká vláda se ale proti závěrům rady brání. "Dnešní zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy se věnuje především činnosti a aktivitám předchozích vlád, které o boji s korupcí hodně mluvily, ale o to méně skutečně dělaly. Moje vláda jde jinou cestou, my naše závazky bereme vážně a krok po kroku je naplňujeme," uvedl premiér Bohuslav Sobotka, který před volbami avizoval, že jeho strana bude s korupcí v zemi účinně bojovat.

Také tuzemské neziskové organizace stojí na straně Rady Evropy. "V plánech vlády nenalezneme žádná opatření, která se týkají změny trestního zákoníku v oblasti úplatkářství," poznamenala ředitelka sdružení Oživení Lenka Petráková. Připravované zákony na zpřesnění financování politických stran jsou prý blokovány koaličními spory. "Nějaký posun od negativního hodnocení GRECO můžeme očekávat jen stěží, pokud vláda své aktivity nepřehodnotí a nezačne se skutečně něco dělat," dodala Petráková. 

Podobně věc vidí i nevládní organizace Rekonstrukce státu. "Pokud bude ČSSD blokovat schválení zákona připraveného svým vlastním ministerstvem, můžeme se v budoucnu negativního hodnocení dočkat také od Evropské komise, která ČR doporučuje totéž co GRECO," prohlásila k věci expertka organizace Frank Bold na financování stran Magdaléna Klimešová. 

Protikorupční skupina Rady Evropy vytýká Česku kromě netransparentního financování politických stran také nedořešení postihů úplatkářství pracovníků ve veřejném sektoru. Pouze za částečně dořešené je považováno úplatkářství v oblasti zahraničních arbitrů a porotců. V tomto ohledu jsou prý ale věci na dobré cestě.

Opozice zprávu využila ke kritice vlády. "Zpráva protikorupční skupiny GRECO jen potvrzuje a doplňuje kritiku vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL, že dostatečně nebojuje s korupčním prostředím v zemi, přestože to slibovala před volbami a deklaruje to dodnes," nechala se slyšet TOP 09.

Tagy: Česko vláda ČR Evropská rada česká politika mezinárodní arbitráže korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK