Česko dá půl miliardy na systém ochrany vojáků NATO

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Česká republika i přes škrty v rozpočtu obrany přispěje více než půl miliardou korun do satelitního systému NATO určeného na ochranu aliančních vojáků v zahraničních misích.

Napsal to v pondělí server Natoaktual.cz. Členské státy Severoatlantické aliance na nedávném summitu v Lisabonu označily projekt za jednu z naprostých priorit, bez nichž se spojenci neobejdou. 

Systém ochrání vojáky na bojištích

Program Aliančního sledování pozemních cílů (Alliance Ground Surveillance - AGS) se má stát hlavním pilířem ochrany vojáků NATO na bojištích. "Česká republika pokládá setrvání v programu za důležité," sdělilo serveru Natoaktual.cz ministerstvo obrany. 

Systém propojuje síť satelitů, bezpilotních letadel a radarových letounů včasné výstrahy AWACS. Hlavní schopností AGS má být stopování pohybujících se objektů a radarové snímkování pozorovaných oblastí. Získané informace bude systém předávat velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Tím bude vojáky nejen chránit, ale zvýší i jejich bojeschopnost a efektivnost, uvádí server. 

Ministerstvo obrany na projekt přispěje i přes to, že v posledních měsících šetří, kde se dá. Od ledna sníží o deset procent platy všem vojákům. Armáda bude šetřit například také na výcviku, kde bude více využívat simulátory. Nebude ani provozovat takové množství techniky, na jaké byla doposud zvyklá. 

Obrana už letos propustila tisíce lidí

Podle ministra Alexandra Vondry obrana už letos zrušila zhruba 4550 zaměstnaneckých míst, propuštěno bylo asi 2700 lidí. Příští rok potká stejný osud neplánovaně dalších 700 civilních zaměstnanců. V resortu bude pracovat asi 31700 lidí. 

Česká republika do projektu vloží podle údajů ministerstva obrany zhruba 550 milionů korun v několika splátkách rozložených do let 2013 až 2018. Částka vychází z předem stanoveného klíče bezpečnostních investic NATO. "Činí 1,51 procenta z celkového objemu nákladů na pořízení systému," sdělil Natoaktual.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. 

Češi mají podmínku

Češi si pro setrvání v programu dali podmínku. Chtějí, aby se do přípravy systému zapojil český obranný průmysl. Požadovali také záruky, že se český podíl na financování AGS nebude dále navyšovat. Vzhledem k finančním úsporám z důvodu ekonomické krize od projektu v polovině roku odstoupilo Dánsko. 

Systém AGS by podle NATO měl najít okamžité uplatnění v misi ISAF v Afghánistánu, kde by mohl pátrat po nastražených výbušninách. Využít by ho mohli také námořníci bojující proti somálským pirátům. Systém lze využít také při přírodních katastrofách, průmyslových haváriích nebo teroristických útocích. 

Systém má být spuštěn v roce 2012, na jeho přípravě se podílí 15 zemí, které do projektu vloží celkem 1,3 miliardy eur.

Tagy: ochrana systém vojáci NATO

Zdroje: ČTK