České vinařské závody zaplatí milionovou pokutu za prodej vína z neznámých hroznů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Krajský soud v Brně odsouhlasil milionovou pokutu, kterou navrhla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v roce 2012 Českým vinařským závodům. Inspekce tvrdila, že firma uvádí do oběhu vína z hroznů neznámého původu. 

Vinařství

Vinařství,zdroj: ThinkStock

Soud rozsudek zveřejnil na svém webu. Firma se může ještě bránit pokutě podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. 

Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy firma dostala před dvěma lety pokutu za několik správních deliktů. Jedním z nich bylo porušení povinnosti vést evidenční knihy v rozsahu, způsobem a ve lhůtách stanovených unijními a českými předpisy. 

"Firma také uváděla do oběhu vína, která označila na etiketě zemí původu Česká republika, ačkoli původ hroznů, z nichž byla tato vína vyrobena, je neznámý," uvedl Kopřiva. České vinařské závody tak podle něj uváděly spotřebitele v omyl. 

Podle dostupných informací je milionová pokuta jednou z nejvyšších od SZPI, kterou potvrdil soud. "K samotnému rozsudku se budeme moci vyjádřit, až nám bude doručen," dodal Kopřiva. 

Za obdobné provinění dostalo milionovou pokutu i Vinium z Velkých Pavlovic, které je majetkově spřízněné s Českými vinařskými závody. Pokutu loni potvrdil Krajský soud v Brně. 

Problémy se SZPI měly i Templářské sklepy Čejkovice, kterým inspekce v listopadu 2010 nařídila stáhnout z prodeje a ze skladů víno ročníku 2009. Správnost postupu SZPI potvrdil Krajský soud v Brně i Nejvyšší správní soud. 

Tagy: pokuta víno Státní zemědělská a potravinářská inspekce Krajský soud v Brně vinařství

Zdroje: ČTK