České stíhačky začaly hlídat vzdušný prostor Islandu

- Aktuality autor: Vojtěch Varyš

Letouny české armády Jas-39 Gripen od středy střeží vzdušný prostor Islandu. Do země přiletěly ze své čáslavské základny v pátek a počátkem týdne česká jednotka složila potřebné zkoušky. Na Islandu, který nemá vlastní armádu, zůstane až do prosince.

Na Island česká armáda vyslala stíhačky Jas 39-Gripen

Na Island česká armáda vyslala stíhačky Jas 39-Gripen,zdroj: Profimedia.cz

Čáslavští letci v pondělí absolvovali na severu první cvičné lety a v úterý certifikační. Velitel jednotky poté převzal certifikát o tom, že česká armáda je schopna zabezpečovat ochranu vzdušného prostoru ostrovního státu. "Je to výsledek úsilí nejen nás všech, ale i dlouhodobého plánování na domácí základně v Čáslavi," uvedl k tomu velitel jednotky Martin Nezbeda. 

Na Island odletělo pět gripenů. Vzdušný prostor budou střežit čtyři stíhačky, jedna bude záložní. Mise, do které se zapojilo celkem 75 lidí, potrvá devět týdnů. Původně měla trvat pět týdnů, Severoatlantická aliance ale požádala Česko o její prodloužení.

Poblíž islandského vzdušného prostoru prý narůstají aktivity ruských vzdušných sil. Náklady na misi jsou 33,2 milionu korun. Proti původním plánům tak budou asi o 11,3 milionu vyšší. S prodloužením operace souhlasily obě parlamentní komory. 

Úkolem českým stíhaček bude ochrana vzdušného prostoru nad územím a teritoriálními vodami Islandu. Stíhačky budou začleněny do integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO.  Dříve se česká armáda podílela na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska. V Pobaltí nyní působí letectvo jiných členských států aliance.

Tagy: Island NATO armáda ČR česká politika české gripeny na Islandu

Zdroje: ČTK